Złodzieje mają nowy sposób na kradzież samochodu! Musicie być uważni, to globalny problem

Złodzieje mają nowy sposób na kradzież samochodu! Musicie być uważni, to globalny problem

złodziej czeski kradzione

Podaj dalej

Złodzieje samochodów w dalszym ciągu grasują i warto, byście mieli to na uwadze. W zeszłym roku w całym naszym kraju skradziono ponad dziewięć tysięcy samochodów, co jednoznacznie pokazuje, że każdego dnia na terenie całego kraju ginie aż 25 samochodów. Przestępcy bardzo często potrzebują tylko kilkunastu sekund, aby ukraść pojazd. Jak najczęściej dokonują tego typu kradzieży? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Złodzieje mają nowe sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi bronić?

Złodziej

– Kilkanaście lat temu do kradzieży samochodów dochodziło głównie w nocy. Przestępcy korzystali wtedy z różnych metod, jak na przykład na tzw. śpiocha. Przestępcy, wchodząc do mieszkań, kradli kluczyki i dokumenty od samochodu, a następnie odjeżdżali. Skradzione auta najczęściej trafiały za granicę, ponieważ miały dokumentację. Obecnie ta metoda zanikła. Kiedyś prowadziliśmy sprawę grupy tzw. kluczykarzy, która została przez nas wyeliminowana. Zatrzymaliśmy ich na gorącym uczynku. Ci ludzie wywodzili się z kieszonkowców. Szli za właścicielem obserwowanego pojazdu np. do centrum handlowego. Tam w tłumie ludzi kradli mu kluczyk. Wychodzili odjeżdżali ukradzionym pojazdem – tłumaczy jeden z oficerów operacyjnych z grupy „Skorpion” podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową.

Oficer podkreśla, że złodzieje samochodów często zmieniają swoje metody, dlatego też zawsze musimy być czujni, by nie dać się złapać na ich pułapki. Kradzieże zdarzają się bowiem praktycznie wszędzie.

Kradzieże samochodu nadal się zdarzają

złodziej czeski kradzione

– Kradzieże zdarzają się również na zwykłych parkingach pod blokiem i w garażach podziemnych. Pod blokami przestępcy zwracają uwagę, czy są kamery monitoringu. Walizka, składa się z dwóch części. Jedna część to jest odbiornik, a druga część musi znaleźć się blisko kluczyka. Jest to tzw. transmiter Działa to w ten sposób, że jedna osoba podchodzi pod drzwi domu, bo najczęściej po przyjeździe do domu zostawiamy kluczyki blisko wejścia. Lub też idzie do centrum handlowego za właścicielem pojazdu, a druga osoba z odbiornikiem czeka przy samochodzie, aż sygnał z kluczyka zostanie wychwycony i przekazany do odbiornika. Wtedy przestępcy mogą otworzyć i odpalić auto – mówi policjant.

No dobrze, zatem jak odpowiednio zabezpieczyć się przed kradzieżą? Oficer ze Skorpiona ma dla was kilka porad, które powinny wam pomóc. – Do takich najbardziej powszechnych metod należą: wymiana gniazda OBD na inne gniazdo oraz wymiana tzw. odcinka zapłonu. Można też skorzystać z zabezpieczeń mechanicznych jak blokada skrzyni biegów, albo blokada kierownicy. Może to część grup odstraszyć, jednak nie wszystkie – tłumaczy funkcjonariusz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News