Zdałeś egzamin na prawo jazdy kat. B? Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny!

Zdałeś egzamin na prawo jazdy kat. B? Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny!

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Podaj dalej

Kierowcy, którzy wyrobili sobie prawo jazdy kategorii B przed wyruszeniem w pierwszą drogę powinni dokładnie sprawdzić swój dowód rejestracyjny. Mówimy tutaj konkretnie o rubryce F.2, która znajduje się w każdym dokumencie tego typu. Wielu kierowców o tym zapomina, a później, przy okazji kontroli policyjnej jest płacz i zgrzytanie zębów.

Masz prawo jazdy kategorii B? Sprawdź dowód rejestracyjny swojego samochodu!

dowód rejestracyjny nowy wzór

Mowa tutaj o wadze pojazdu, która właśnie w rubryce F.2 w dowodach rejestracyjnych jest zawsze wpisywana. Z tego miejsca dowiecie się, jaka jest masa całkowita samochodu, a pamiętajcie, że wyrabiając sobie prawo jazdy kategorii B macie prawo do poruszania się pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Limit ten może zostać nadszarpnięty do poziomu 4,25 tony jedynie w przypadku, gdy mówimy o pojazdach wodorowych i elektrycznych. W tego typu sytuacjach trzeba jednak mieć na uwadze, że kierujący musi posiadać prawo jazdy minimum 2 lata, by móc z nich korzystać.

Jeżeli będziemy poruszać się po drodze autem, którego waga przekroczy 3500 kg, policjanci mogą ukarać nas srogim mandatem. Zostanie to po prostu potraktowane jako poruszanie się po drodze bez należytych uprawnień – w takich przypadkach mandat może wynieść od 1500 do 5 tysięcy złotych. Jak sami zatem widzicie, problem jest poważny i warto mieć to wszystko na uwadze.

Kierowcy o tym zapominają i później muszą płacić mandaty

prawo jazdy wymiana

Dlatego też mamy apel do wszystkich młodych kierowców, aby przed wyruszeniem w drogę sprawdzili dokładnie dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Zaoszczędzi to wam przykrych sytuacji, a i głowa będzie spokojniejsza podczas ewentualnej kontroli ze strony policji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News