Zażywasz leki? Lepiej uważaj, bo po niektórych nie będziesz mógł prowadzić! [LISTA LEKÓW]

Zażywasz leki? Lepiej uważaj, bo po niektórych nie będziesz mógł prowadzić! [LISTA LEKÓW]

leki-wziewne

Podaj dalej

Prowadzenie samochodu zażywając leki zawsze jest tematem kontrowersyjnym. Niektóre substancje negatywnie bowiem na nas wpływają, co ma odzwierciedlenie w naszej jeździe po drogach. Po jakich lekach lepiej nie wsiadać za kółko? O czym musicie pamiętać będąc kierowcą i zażywając regularnie różne leki? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Jeśli zażywasz leki, musisz bardzo uważać. Po niektórych z nich kategorycznie nie możesz wsiąść za kierownicę

Lek na astmę
Lek na astmę

Po niektórych lekach kategorycznie nie możemy wsiąść za kierownicę, ponieważ to mogłoby wywołać spore niebezpieczeństwo. Mowa tutaj między innymi o zażywaniu opioidów, które często są stosowane przy leczeniu zapaleniu zatok czy też leków przeciwbólowych zawierających morfiną, która wpływa na spowolnienie właściwej reakcji za kierownicą.

Ponadto nie można prowadzić samochodu zażywając pseudoefedrynę, która w nadmiernych ilościach zaburza koordynację ruchów i wywołuje drżenie rąk, co przy trzymaniu kierownicy może okazać się przeszkodą nie do przeskoczenia. Oczywiście o takich lekach jak psychotropy czy substancje nasenne nie wspominamy, bo to chyba dla każdego jest oczywiste, niemniej, warto to odnotować.

Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

Leki na astmę
Leki na astmę

Skutki uboczne i reakcje po zażyciu niektórych leków mogą znacząco zwiększyć ryzyko spowodowania przez nas wypadku oraz stracenia kontroli nad kierownicą podczas jazdy. Jeśli zażywasz leki i chcesz mieć pewność, czy możesz po nich prowadzić, pamiętaj, by każdorazowo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy zażywając dany lek możesz wsiąść za kierownicę, lepiej odpuść, jeśli z nikim się w tej sprawie nie skonsultujesz.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News