Zauważyłaś kolorowe kropki na oponach? Musisz być bardzo czujny, zobacz co to oznacza!

Zauważyłaś kolorowe kropki na oponach? Musisz być bardzo czujny, zobacz co to oznacza!

Zauważyłaś kolorowe kropki na oponach? Musisz być bardzo czujny, zobacz co to oznacza!

Podaj dalej

Większość nowych opon po swojej zewnętrznej stronie ma pewne kolorowe kropki. Wielu kierowców totalnie nie rozumie po o co one są. Co one dokładnie oznaczają i w jakim celu są stosowane? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Zauważyłeś kolorowe kropki na oponach? To ważny sygnał!

Niektórzy producenci opon samochodowych umieszczają kropki na nich w miejscach, gdzie wychylenie zmiennej siły promieniowej jest maksymalne lub minimalne. To ma stanowić pewnego rodzaju wskazówkę dla wulkanizatorów, którzy w ten sposób dowiadują się, jak umieścić oponę na feldze względem wentyla. Kropki są oprócz tego atestem koncernu oponiarskiego, w związku z czym w nowych modelach opon bardzo często można się z nimi spotkać i nie jest to nic specjalnie dziwnego.

Stosowanie kropek na oponach nie jest jednak obowiązkowe, warto byście o tym wiedzieli. Niektórzy producenci unikają jak ognia takiego rozwiązania i czasami w celu wprowadzenia oznaczeń stosują m.in. trójkąty, a także inne rodzaje stempli. Na oponach najczęściej pojawiają się znaki graficzne w kolorze żółtym, białym, czerwonym lub zielonym. Dany kolor nie ma szczególnego znaczenia – w zależności od konkretnego producenta, pojawia się odpowiednia barwa.

Kolorowe kropki na oponach nie są wyznacznikiem jakości

kiedy wymienic opony
fot. freepik.pl

Przy wyborze opon nie musicie kierować się odpowiednim kolorem kropek na nich zamieszczonych. Brak kropek na oponach nie sprawia, że dany sprzęt nie nadaje się do użytku lub jest niesprawny. Wielu wulkanizatorów nie jest samemu w stanie określić ich funkcji. Przy wyborze opon kierujcie się zatem ich jakością i waszymi przekonaniami, a nie tym, czy dana opona ma konkretne kropki, czy też nie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News