Zapomniałeś o tym nowym obowiązku? Zapłacisz nawet 7 tysięcy złotych kary!

Zapomniałeś o tym nowym obowiązku? Zapłacisz nawet 7 tysięcy złotych kary!

OBOWIĄZEK KIEROWCÓW prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok OC

Podaj dalej

Z informacji przedstawionych przez statystyków jednoznacznie wynika, że w całej Polsce nawet 11,8 mln pojazdów może nie mieć ważnego ubezpieczenia OC. Kara za brak tego ubezpieczenia od 1 lipca 2023 roku będzie wynosiła nawet 7,2 tysiąca złotych, jeśli mówimy o autach osobowych. 9 na 10 kar z kolei nałożonych przez UFG to efekt skanowania baz danych, a 10 procent wynika z policyjnej kontroli, co pokazuje, że niektórym kierowcom udało się jeszcze uniknąć kary podczas kontroli drogowych.

Zapomnisz o tym obowiązku? Zapłacisz nawet 7 tysięcy złotych kary! To nie żart!

Z informacji przedstawionych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jednoznacznie wynika, że liczba aut podlegających ubezpieczeniu OC w naszym kraju na koniec października 2022 roku wynosiła 32,9 mln pojazdów. Z tej liczby ważną polisę ma tylko 21,1 mln zarejestrowanych w kraju samochodów, więc jest to wynik aż o 11,8 mln niższy. Kierowcy nie powinni jednak ryzykować braku ubezpieczenia, bowiem kara jest bardzo wysoka i od 1 lipca będzie wynosiła aż 7200 złotych dla kierowców samochodów osobowych.

„Zagrożenie wysokimi opłatami to ważny argument mający na celu egzekwowanie obowiązku posiadania OC komunikacyjnego. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że finansowe konsekwencje braku ubezpieczenia są dla właścicieli praktycznie nieuchronne. Jak wskazują statystyki, tylko ok. 10 proc. wymierzonych przez UFG kar jest bowiem następstwem policyjnych kontroli. Zdecydowana większość to efekt analiz i „skanowania” baz danych. Wprawdzie w wyjątkowych sytuacjach, po złożeniu formalnego wniosku, zobowiązanie może ulec zmniejszeniu, niemniej dotyczy to wyłącznie osób będących w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Aczkolwiek z moich doświadczeń wynika, że niezwykle ciężko jest uzyskać pozytywną decyzję w przedmiocie umorzenia wierzytelności w całości” – mówi Marzena Budziszewska Dyrektor Działu Prawnego i Compliance CUK Ubezpieczenia, cytowana przez MotoFakty.

Ubezpieczenie trzeba mieć wykupione i tyle w temacie

uszkodzony-samochod-ubezpieczenie-freepik
fot. freepik

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC komunikacyjne należy posiadać niezależnie od tego, czy samochód jest przez nas aktualnie użytkowany czy też jest on może niesprawny technicznie. A wielu z nas ciągle o tym zapomina…

„OC komunikacyjne należy posiadać bez względu na to, czy pojazd jest aktualnie użytkowany, czy niesprawny technicznie. Ciągłość ubezpieczenia może nie być zachowana jedynie w przypadku aut zabytkowych oraz służących do jazd testowych. Dla pozostałych istnieje wprawdzie możliwość czasowego wycofania z ruchu i w ten sposób znacznego obniżenia poziomu płaconej składki, niemniej lista obostrzeń i kosztów, jakimi obwarowane jest późniejsze przywrócenie pojazdu do ruchu, powoduje, że taka procedura może okazać się nieopłacalna finansowo” – tłumaczy ekspertka.

„Obowiązkowe ubezpieczenie OC odgrywa podwójną rolę. Z jednej strony gwarantuje otrzymanie należnego odszkodowania czy innych świadczeń dla osoby poszkodowanej, z drugiej stanowi ochronę majątku sprawcy zdarzenia ubezpieczeniowego. Nawet czasowy brak ciągłości ubezpieczenia jest więc bardzo groźny i naraża na poważne konsekwencje, zarówno finansowe, jak i prawne. Stąd szczególnie uczulamy naszych doradców na prawidłowe określanie okresu ochrony na wystawianych polisach oraz kontrolowanie terminów wznowień. Dochowanie należytej staranności w tym aspekcie chroni nie tylko klienta oraz innych uczestników ruchu drogowego, ale jest również przejawem zawodowego profesjonalizmu” – dodaje Marzena Budziszewska.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News