Zapłaciłeś nowy podatek PCC? Jeśli nie, to dostaniesz karę w wysokości 56 tyś. zł! Każdy musi go zapłacić!

Zapłaciłeś nowy podatek PCC? Jeśli nie, to dostaniesz karę w wysokości 56 tyś. zł! Każdy musi go zapłacić!

kaczynski morawiecki nowy podatek

Podaj dalej

Kierowco, zapłaciłeś podatek PCC? Jeśli nie, to mogą na Ciebie czekać olbrzymie kłopoty – w tym nawet otrzymanie kary w wysokości 56 tysięcy złotych. Problem jest poważny, dlatego też lepiej dokładnie nas posłuchaj i zobacz o co w tym wszystkim chodzi. Na początku uspokajamy – podatek ten jest konieczny do zapłaty po zakupie używane auta, w niektórych przypadkach.

Zapłaciłeś nowy podatek PCC? Jeśli nie, to możesz mieć ogromne problemy!

diesel podatek samochod

Obowiązek zapłaty podatku PCC jest nakładany w ramach umowy sprzedaży zawieranej przez osoby, które nie zajmują się na co dzień zawodowo działalnością handlową. W takich przypadkach jesteśmy zobowiązani do zapłaty tego podatku. Co ciekawe podatek dotyczy nie tylko zakupu samochodu, ale też np. motocykli czy nawet pojazdów rolniczych. Musimy go zapłacić tuż po zakupie używanego pojazdu. Jeśli tego nie zrobimy grozi nam kara w wysokości 56 tysięcy złotych. Co ciekawe, to jednak nie koniec.

W przyszłym roku kara z powodu nie zapłacenia tego podatku będzie jeszcze wyższa. W jakich sytuacjach podatek nas nie obowiązuje? Wtedy, kiedy kupiliśmy auto w salonie, w komisie lub od osoby, która prowadzi na co dzień działalność gospodarczą. Wtedy dostajemy fakturę i niczym innym nie musimy się przejmować. Z obowiązku zapłaty wyżej wspomnianego podatku jesteśmy także zwolnieni, kiedy wartość kupowanego przez nas auta nie przekracza tysiąca złotych lub mamy orzeczenie o niepełnosprawności.

Lepiej zapłać podatek, bo inaczej dostaniesz karę w wysokości nawet 56 tysięcy złotych!

Jeśli jednak nie dotyczą nas wyżej wspomniane wyjątki, mamy 14 dni na zapłatę podatku. Jego wysokość jest zależna od wartości kupowanego przez nas auta i wynosi 2 procent kwoty. Kara za niezapłacenie podatku zależna jest od wysokości ustalonej w danym roku płacy minimalnej. Wynosi jednak od 1/10 do nawet 20-krotności tej kwoty. Warto o tym pamiętać, bo raczej nikt z nas nie chciałby płacić ogromnych kwot za swoją niewiedzę.

Przeczytaj również