Zadajesz TO pytanie policjantowi? Uważaj, bo funkcjonariusze tego nienawidzą!

Zadajesz TO pytanie policjantowi? Uważaj, bo funkcjonariusze tego nienawidzą!

Zadajesz TO pytanie policjantowi? Uważaj, bo funkcjonariusze tego nienawidzą!

Podaj dalej

Kontrola drogowa to coś, czego kierowcy zdecydowanie nie lubią. Głównie dlatego, że funkcjonariusze policji wtedy przeważnie są nie do przegadania i nie jesteśmy w stanie nic ugrać podczas tego typu rozmów. Jakich pytań jednak policjanci szczególnie nie lubią? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Funkcjonariusze nienawidzą tego pytania podczas kontroli drogowej

mandat policja taryfikator

Policjanci mają prawo do przeszukania naszego samochodu podczas kontroli drogowej. Mają prawo zajrzećm.in. do bagażnika, jednak przed całą procedurą policjant musi podać stopień służbowy oraz nazwę jednostki, w której pracuje. Na żądanie kierowcy jest zmuszony też okazać legitymację służbową. Policjant musi rzecz jasna wskazać także przyczynę przeszukania i podać podstawę prawną do podjęcia takiego działania. Po tym wszystkim możliwe jest przystąpienie do czynności przeszukania auta.

Podczas przeszukiwania samochodu kierujący może zadać policjantowi jedno pytanie, z którego nie będzie on wybitnie zadowolony. Mowa tutaj mianowicie o zapytaniu, czy policjant spisze protokół, który musi zrobić na prośbę osoby kontrolowanej. W tym dokumencie funkcjonariusz ma obowiązek opisać każdy z napotkanych przedmiotów, co może zająć nawet kilkadziesiąt minut. A kierujący może też prosić o zmiany w protokole, który policjant musi uwzględnić. Jeśli chcecie zatem dopiec policjantowi w takich sytuacjach, znacie już sposób na to.

Kto może przeszukać nasz samochód podczas kontroli?

mandat policja grzywna

Warto pamiętać, że na co dzień nie tylko funkcjonariusze policji mogą przeszukać nasz samochód. Tego typu uprawnienia posiadają bowiem też funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, Służby Celnej, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Warto, byście mieli to na uwadze, by później nie było niepotrzebnego zdziwienia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News