Wymiana opon zimowych na letnie. Wielu z nas o tym zapomina, a to rodzi duży problem!

Wymiana opon zimowych na letnie. Wielu z nas o tym zapomina, a to rodzi duży problem!

wymiana i utylizacja opony

Podaj dalej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami do naszego kraju, a więc jest to czas, w którym niewątpliwie musimy zastanowić się nad momentem wymiany opon zimowych na letnie. Kiedy dokładnie zdecydować się na taki krok? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie szczegóły w tym temacie.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? Pamiętajcie o tej zasadzie

opony letnie zimowe wymiana kiedy wymienić
fot. freepik

Warto pamiętać o wymianie opon z zimowych na letnie. Jazda w niewłaściwych oponach naraża nas na ryzyko utraty zdrowia lub życia. Dane przedstawione przez ADAC jednoznacznie wskazują, że droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich, o czym warto pamiętać. Według ekspertów opony należy zmienić, kiedy średnia temperatura dobowa wyniesie 7 stopni Celsjusza, aby uniknąć momentów z przymrozkami. Pamiętajcie też, by nie użytkować jednego kompletu opon dłużej niż przez 8 lat. Mieszanka gumowa po tym czasie traci bowiem swoją sprężystość.

„Bieżnik opon zimowych jest zrobiony z bardziej miękkiej mieszanki gumowej, dzięki czemu w niższych temperaturach nie stają się twarde i pozostają elastyczne. Ta cecha, która zimą jest zaletą, staje się dużą wadą latem, kiedy temperatury rozgrzanej jezdni osiągają 50-60ºC i więcej. Wtedy przyczepność opony zimowej drastycznie maleje. Zimówki nie są przystosowane do letnich warunków pogodowych! Używanie opon zimowych latem jest więc całkowicie nieuzasadnione z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz ekonomiki jazdy” – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), cytowany przez serwis MotoFakty.

Kierowcy zapominają o tym i płacą duże kary. Musicie być czujni

Wielu kierowców zapomina także, że odpowiednie opony mogą mieć też wpływ na wypłatę ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może bowiem odmówić wypłacenia odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość, jeśli kierowca przyczyni się do wypadku, bo poruszał się niesprawnym samochodem z niewłaściwymi oponami. Pamiętajcie zatem, by tego pilnować, bo skutki mogą być opłakane – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i o sfery finansowe…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News