Wróci podatek 20 procent na paliwo? Znamy oficjalne stanowisko w tej sprawie!

Wróci podatek 20 procent na paliwo? Znamy oficjalne stanowisko w tej sprawie!

diesel benzyna ropa naftowa paliwo cena ceny

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że przywrócenie podatku 20 proc. VAT w Ukrainie na paliwo nie jest możliwe. Wszystko dlatego, że owy podatek, według informacji przedstawionych przez ukrinform.pl miałby być przyczyną wykroczeń na rynku, o czym poinformował dyrektor grupy konsultingowej „A95” Siergiej Kujon na briefingu prasowym w Media Center Ukraine – Ukrinform.

Wróci podatek 20 proc. na paliwie w Ukrainie? Znamy oficjalne stanowisko w tej sprawie!

benzyna diesel ceny paliwo

– Wśród uczestników rynku trwa dyskusja na temat stawek podatku akcyzowego, jakie powinny być, czy powinny być ujednolicone czy nie. Ale wszyscy są zgodni, że 20% VAT nie może być w żadnym wypadku przywrócony. Bo ten podatek jest najbardziej kryminalizowany Jeszcze przed wojną był to główny podatek, z powodu którego były nadużycia przez pozbawionych skrupułów uczestników rynku produktów naftowych – tłumaczy Kujun.

Ekspert w dalszej fazie swojej wypowiedzi wyraźnie podkreślił, że sprawa dotyczy handlu na stacjach benzynowych bez pokwitowań gotówkowych, a także sprzedaży fikcyjnych dokumentów. Kujon uważa, że obniżenie stawki VAT może przyczynić się do wzrostu wielkości płatności tego podatku.

Podatek łatwiej zapłacić, niż narażać się na konsekwencje

Od 1 sierpnia koniec rabatów na paliwo
fot. pixabay.com – Engin_Akyurt

– Kiedy (podatek – przyp. red.) wynosi 7%, łatwiej jest zapłacić, niż jakoś narażać się na niebezpieczeństwo, żeby urząd skarbowy wysuwał do ciebie jakieś roszczenia – tłumaczy Siergiej Kujon.

Przypomnijmy, że ukraiński rząd 14 sierpnia zarejestrował w Radzie Najwyższej projekt ustawy, która częściowo ma przywrócić akcyzę na paliwo, która pozostawia 7 procent VAT.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News