Węgiel w Polsce będzie za darmo?! Minister stawia sprawę jasno!

Węgiel w Polsce będzie za darmo?! Minister stawia sprawę jasno!

dodatek węglowy węgiel dopłata świadczenie dofinansowanie

Podaj dalej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas rozmowy z Polsat News podkreśliła, że aktualny koszt węgla wynosi 2100 zł netto plus VAT i marża składu, a sam surowiec ma być sprowadzany do naszego kraju „na bieżąco”. Moskwa w dalszej fazie swojej wypowiedzi wypowiedziała się też, czy węgiel będzie dostępny dla Polaków za darmo.

Węgiel w Polsce będzie za darmo? Moskwa nie pozostawia wątpliwości

wegiel pixabay
Pixabay/Ben Scherjon

– Jeśli chodzi o ilość węgla – to, co słyszymy, to, że węgiel jest i będzie. Wyzwaniem jest cena węgla z importu. Nikt nie powiedział, że węgiel czy jakiś surowiec będzie za darmo. Węgiel, który jest w dobrej cenie, to węgiel z krajowego wydobycia, ale nie obiecywaliśmy, że wystarczy go dla wszystkich – podkreśla Anna Moskwa w rozmowie z Polsat News.

W dalszej fazie swojej wypowiedzi Moskwa podkreśliła, że na polskim rynku jest aktualnie bardzo dużo węgla z importu. – PGE Paliwa i Węglokoks konsekwentnie ten węgiel, który wypływa, odsiewają i przekazują do składów. Ta cena, w której ten węgiel sprzedają, to jest 2100 zł netto, do różnych składów na terenie całej Polski. Plus VAT i ewentualna marża na poziomie składu – wylicza minister klimatu i środowiska.

Duży wpływ na cenę węgla mają koszty transportu surowca

Aktualnie węgiel do naszego kraju ma płynąć głównie zza morza, mowa tutaj o takich kierunkach jak Kolumbia, Indonezja, Australia i RPA. Moskwa podkreśla, że koszty transportu mają tym samym duży wpływ na ostateczną cenę węgla i sprawiają, że ten surowiec aktualnie jest bardzo drogi dla obywateli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News