W ten sposób łatwo zepsujesz filtry DPF. Zobacz, jak odpowiednio o nie zadbać!

W ten sposób łatwo zepsujesz filtry DPF. Zobacz, jak odpowiednio o nie zadbać!

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata

Podaj dalej

Filtr cząstek stałych to element, który zdaniem ekspertów powinien wystarczyć posiadaczom samochodu na całe życie ich auta. Bardzo często tego typu deklaracje nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości, przez niewłaściwe użytkowanie pojazdów. W jaki sposób zadbać o filtry DPF? O czym trzeba pamiętać? Tego dowiecie się w naszym artykule!

W ten sposób zepsujesz filtry DPF! Zobacz, jak temu zapobiec

Filtry cząstek stałych pracują zazwyczaj w odpowiedni sposób nawet przez kilkaset tysięcy kilometrów. Ma na to jednak wpływ wiele warunków, których często nie jesteśmy w stanie do końca spełnić. Filtr najbardziej cierpi podczas regularnej jazdy na krótkich odcinkach. Ma on bowiem ograniczoną pojemność i żeby nie zatkał się po krótkim czasie, musi mieć możliwość regeneracji polegającej na wypalaniu cząstek zatrzymanych przez filtr, o czym przypomina Auto Świat. Aby wszystko przebiegało prawidłowo, samochód musi jeździć z odpowiednią prędkością przez kilkanaście minut, co często nie jesteśmy w stanie spełnić.

A warto przyznać, że takie regularne trasy po mieście znacznie skracają żywotność filtrów DPF. Problemy z filtrem często pojawiają się także w przypadku wystąpienia usterek silnika – a nawet awarii turbosprężarki czy wadliwie działającego EGR. Jak sami zatem widzicie – nie jest trudno o awarię filtrów DPF, więc głosy ekspertów mówiące o tym, że są one w stanie służyć nam przez cały czas posiadania samochodu często nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Pamiętaj o diagnostyce i pielęgnacji

dpf smog spaliny

Warto podkreślić, że każdy przypadek jest na dobrą sprawę mocno indywidualny i zależy od tego, w jakich warunkach nasze filtry muszą na co dzień pracować. Pamiętajcie jednak o odpowiedniej pielęgnacji i regularnej diagnostyce, która pozwoli wam w przyszłości szybko zdiagnozować problem, a co za tym idzie, uniknąć kosztownych napraw, których raczej każdy z nas wolałby uniknąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News