W takich sytuacjach musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Inaczej zapłacisz dużą karę!

W takich sytuacjach musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Inaczej zapłacisz dużą karę!

W takich sytuacjach musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Inaczej zapłacisz dużą karę!

Podaj dalej

Od jakiegoś czasu kierowcy w wielu sytuacjach nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy. W dalszym ciągu istnieją jednak momenty, w których jest on niezbędny. O czym dokładnie mowa i o jakie sytuacje nam chodzi? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

W takich sytuacjach kierowcy muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jego brak będzie bardzo odczuwalny!

Od 1 października 2018 roku policjanci mogą sprawdzać dane kierowców w bazie CEP na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu. Mimo tego dowody rejestracyjne nadal każdy z nas ma w szufladach, bowiem są one potrzebne w niektórych sytuacjach i nie ma od tego odwrotu. Właściciel samochodu musi mieć dowód rejestracyjny przede wszystkim podczas badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. To właśnie tam bowiem diagności po zakończeniu badania wbijają pieczątkę, która potwierdza ważność przeglądu. W przypadku, gdy miejsce na pieczątki jest już wyczerpane, wystawiane jest stosowne zaświadczenie.

Dowód rejestracyjny jest też niezbędny w sytuacji sprzedaży samochodu. Musimy pamiętać, że w tego typu momentach należy przekazać go nowemu właścicielowi, by ten nie miał później problemu z przerejestrowaniem kupionego samochodu na siebie. Ale to nie jedyna sytuacja. Musimy pamiętać o posiadaniu dowodu rejestracyjnego przy adnotacji o zasilaniu LPG czy też przeznaczeniu swojego auta jako taxi. Ponadto kierujący muszą go mieć poza granicami naszego kraju.

Kierowcy nie mogą zapomnieć o tych zasadach. W przeciwnym razie grozi im nawet kara aresztu!

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Warto pamiętać bowiem, że polscy funkcjonariusze mogą sprawdzać dane kierowców w CEP, tak jednak za granicą nie jest to możliwe. Zagraniczni policjanci przez to nie będą w stanie sprawdzić czy dany samochód nie jest kradziony, a kierowcy w skrajnych przypadkach mogą trafić do aresztu do momentu wyjaśnienia sprawy, o czym wielu z nas po prostu zapomina, udając się w zagraniczną podróż. A jak sami widzicie jest to szalenie istotne.

Pamiętajcie jednak, że dowody rejestracyjne muszą mieć przy sobie kierowcy zagranicznych samochodów. W takich przypadkach trzeba też mieć potwierdzenie wykupienia polisy OC. Nie zapominajcie o tym, by nie było później niemiłej niespodzianki!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News