W jakich sytuacjach możemy dostać mandat za naszego pasażera? To prostsze niż się wydaje!

W jakich sytuacjach możemy dostać mandat za naszego pasażera? To prostsze niż się wydaje!

mandat policja lubuska oswietlenie

Podaj dalej

Już niedługo jak doskonale pamiętacie w życie wejdą nowe przepisy dotyczące mandatów karnych. Warto jednak pamiętać, że mandat można otrzymać nie tylko z własnej winy, a z powodu nieodpowiedzialnego zachowania ze strony pasażera. W jakich sytuacjach grozi nam kara za zachowanie swoich pasażerów? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

W jakich sytuacjach możemy zostać ukarani mandatem karnym? Wiele zależy od zachowania naszych pasażerów, którzy mogą narobić nam problemu

samochod papierosy cena

Aktualne przepisy zawarte w kodeksie wykroczeń dopuszczają możliwość karania mandatem nie tylko osoby prowadzącej samochód, ale też pasażera. Pasażer może otrzymać mandat, kiedy nie zapnie pasów bezpieczeństwa. Taka sama kara może spotkać kierowcę, który będzie podróżował bez zapiętych pasów. Kierowca za naruszenie tego obowiązku może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz dwóch punktów karnych. Z kolei kierowca za przewożenie pasażerów, którzy nie korzystają z pasów otrzymuje 100 zł mandatu i 4 punkty karne. Pasażer również w takiej sytuacji zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 złotych.

Pasażer może zostać ukarany także wtedy, kiedy dopuści do prowadzenia samochodu osobę, która znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Tak samo mandatem możemy zostać ukarani wtedy, kiedy dopuścimy, by samochód kierowała osoba, która nie posiada uprawnień lub gdy wiemy, że pojazd, którym planujemy podróżować nie ma wymaganych dokumentów, które dopuszczają auto do ruchu drogowego.

Zanieczyszczenia drogi to również rzecz nielegalna. Można dostać mandat w wysokości 200 złotych za wyrzucenie papierosa czy butelki

papieros kierowca samochod

Przypomnijmy, że w przypadku, gdy kierowca prowadzi samochód bez uprawnień może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Prowadzenie auta bez wymaganych dokumentów to kara od 50 do 200 złotych. Pasażer indywidualnie może zostać ukarany mandatem także wtedy, kiedy będzie zanieczyszczał lub zaśmiecał drogę. Wyrzucenie przez okno niedopałka papierosów lub butelki to mandat w wysokości od 50 do nawet 200 złotych. Warto o tym pamiętać i zachowywać się jak należy. Bo chyba nikt nie chce płacić mandatów za swoją głupotę, bo inaczej tego typu zachowań nazwać się nie da.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News