W jakich sytuacjach kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy? Wielu z nas ciągle o tym zapomina!

W jakich sytuacjach kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy? Wielu z nas ciągle o tym zapomina!

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Kierowcy w dużej mierze są przekonani, że w dzisiejszych czasach nie muszą mieć przy sobie prawo jazdy, gdy wyruszają swoimi pojazdami na drogi. Wcale tak jednak do końca nie jest. Niektórzy z nas w dalszym ciągu muszą pamiętać o tym obowiązku, ponieważ w przeciwnym razie łatwo można narazić się na mandat, o czym przypomina serwis moto.pl.

W takich sytuacjach kierowcy nadal muszą mieć prawo jazdy przy sobie. Pamiętajcie o tym!

egzamin prawo jazdy
fot. pixabay

Kierowcy w naszym kraju od 5 grudnia 2020 roku nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej mogą oni posługiwać się dowodem osobistym, który potwierdzi ich tożsamość, a kwalifikacje poszczególnych osób mogą zostać potwierdzone poprzez sprawdzenie w policyjnej bazie. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach w dalszym ciągu ten przepis obowiązuje, o czym wielu kierowców niestety zapomina, narażając się tym samym na wysokie mandaty, których łatwo można uniknąć.

Trzeba pamiętać jednak, że prawa jazdy można nie posiadać przy sobie tylko i wyłącznie podczas podróży w naszym kraju. Jeśli wyjedziemy swoim samochodem poza granicę Polski, musimy mieć w portfelu prawo jazdy. W przeciwnym razie funkcjonariusze policji w obcym kraju nie będą w stali stwierdzić, czy dany kierowca posiada odpowiednie uprawnienia czy nie. A to skutkuje mandatem oraz sporymi konsekwencjami. Mówimy przecież w końcu o jeździe bez uprawnień, a właśnie w ten sposób kwalifikowane jest poruszanie się po drodze bez dokumentu, który potwierdzi nasze umiejętności.

Kierowcy o tym zapominają, a mandat za takie gapiostwo jest ogromny…

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

W sytuacji, w której funkcjonariusze policji zatrzymają do kontroli kierowcę, który nie będzie w stanie potwierdzić swoich kwalifikacji, grozi mandat w wysokości nawet 30 tysięcy złotych! Taka grzywna może zostać wystawiona przez sąd, policjanci mogą z kolei ukarać nas mandatem zaczynającym się od 1,5 tysiąca złotych. Jak sami zatem widzicie, konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo poważne i warto mieć to na uwadze podczas zagranicznych wojaży.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News