UWAGA! O tym mogłeś nie wiedzieć! Są nowe przepisy - zapłacisz karę za zbyt stare opony!

UWAGA! O tym mogłeś nie wiedzieć! Są nowe przepisy - zapłacisz karę za zbyt stare opony!

Podaj dalej

Wielu z was o tym zapomina, jednak musicie mieć na uwadze, że od lutego weszły w życie nowe przepisy. Od teraz, jeśli używasz starych opon w ciężarówkach, autobusach czy minibusach czeka cię spora kara. Stare opony wielokrotnie były źródłem wielu wypadków i teraz wreszcie nastąpiła długo oczekiwana zmiana w przepisach.

Stare opony odchodzą do lamusa

kapec-opony-zestaw-naprawczy-kolo-zapasowe

Wszystko dzięki wieloletniej walce matki, która w wyniku rozbicia autokaru straciła swojego syna w 2012 roku. Autokar rozbił się po wybuchu starej, niemal 20-letniej opony, co spowodowało śmierć trzech osób. Matka jednego ze zmarłych mężczyzn postanowiła wywrzeć nacisk na rząd, by przepisy zostały zmienione.

Od lutego jej prośby zostały oficjalnie wysłuchane i samochody ciężarowe, autobusy czy minibusy nie mogą już używać opon starszych niż 10-letnie. Dzięki nowym przepisom wyżej wspomniane samochody nie przejdą przeglądu w przypadku używania zbyt starego ogumienia. Jeśli z kolei takie zaniedbania wyjdą podczas kontroli drogowej, to kierowca zostanie ukarany surowym mandatem i będzie musiał oddać dowód rejestracyjny.

Póki co przepisy obowiązują tylko na Wyspach

Nowe przepisy obowiązują jak na razie w Anglii, Szkocji oraz Walii. Trzeba jednak przyznać, że i więcej krajów mogłoby z nich zacząć korzystać. Bezpieczeństwo przecież to podstawa!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News