UWAGA! Kierowcy, musicie wyrobić nowy dowód osobisty. Z czym to się wiąże?

UWAGA! Kierowcy, musicie wyrobić nowy dowód osobisty. Z czym to się wiąże?

Podaj dalej

Dowód osobisty, jak wszyscy zapewne doskonale wiecie, służy do potwierdzenia naszej tożsamości. Póki co nie musimy go rzecz jasna mieć przy sobie podczas zwykłej jazdy po drogach. Przydaje się on jednak np. w urzędzie podczas rejestracji auta. W tym roku na rynku pojawi się zupełnie nowy dowód osobisty.

Nadchodzą poważne zmiany!

prawo jazdy

W związku ze zmianami nie będziemy musieli wszyscy wymieniać naszego dowodu. Z dotychczasowego możemy spokojnie korzystać, aż minie termin jego ważności.

– Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił wiceminister Marek Zagórski na temat zapowiadanych zmian.

Co się zmieni?

prawo jazdy policja

Na dowodzie będą umieszczane odciski palców w warstwie elektronicznej i odręczny podpis posiadacza dowodu w wersji graficznej. Tym samym zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o wyrobienie dowodu osobistego. Składanie online wniosku będzie możliwe tylko w przypadku dzieci do 12. roku życia.

W nowym dowodzie pojawi się też kilka innych zmian – na przykład oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi UE. Zmiany są już coraz bliżej – niedługo Sejm podpisze zmianę w ustawie. Co o tym sądzicie?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News