UWAGA! Każdy z was musi wymienić prawo jazdy! Koszty jakie poniesiecie zależą od wielu czynników

UWAGA! Każdy z was musi wymienić prawo jazdy! Koszty jakie poniesiecie zależą od wielu czynników

prawo-jazdy

Podaj dalej

Prawo jazdy to dokument, który jest niezwykle istotny dla każdego kierowcy. Niestety, nic nie trwa wiecznie i co jakiś czas każdy z nas musi wymieniać swoje prawko. Kiedy to zrobić i jak to wszystko wygląda? Co ciekawe, koszty wymiany prawa jazdy mogą się od siebie różnić, w zależności od kilku czynników. Na czym to dokładnie polega?

Każdy z was musi wymienić prawo jazdy! Ile to kosztuje? To zależy!

W przeszłości w naszym kraju były wydawane bezterminowe prawa jazdy. Teraz już jednak nie ma takiej możliwości. Najdłuższy okres, przez który prawo jazdy może być ważne wynosi 15 lat. Jeśli lekarz podczas badania wykryje z kolei jakieś nieprawidłowości, to wówczas czas, przez jaki prawko obowiązuje jest odpowiednio niższy. Na przykład, gdy dana osoba ma problemy ze wzrokiem, to wówczas jej prawo jazdy obowiązuje 5 lat.

Każdy kierowca musi wymienić swoje prawo jazdy – nawet ten, który otrzymał w przeszłości bezterminowe prawko. Wszystko to z powodu wprowadzenia nowego wzoru prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają bezterminowe prawko, mają na to czas od 2028 do 2033 roku. Jak widzicie, macie na to jeszcze trochę czasu, więc nie musicie jeszcze jakoś mocno się tym przejmować. Warto jednak to zakodować i mieć z tyłu głowy.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? To zależy od kilku czynników

prawo jazdy kod kody

Nowe prawa jazdy są wydawane z 15-letnim okresem ważności. Po 2033 roku już żaden z kierowców nie będzie posiadał bezterminowego prawa jazdy. Po upłynięciu ważności waszego prawka nie musicie iść specjalnie do lekarza i płacić około 200 zł za badania. Wystarczy tylko wymienić dokument w odpowiednim urzędzie. Sama wymiana prawka to koszt 100,50 zł. Do tego ewentualnie trzeba dołożyć koszt zrobienia sobie zdjęcia + ew. badania lekarskie dla osób z problemami np. ze wzrokiem.

Przeczytaj również