Unia Europejska nie zmieniła zdania. Od lipca czarne skrzynki obowiązkowe w samochodach

Unia Europejska nie zmieniła zdania. Od lipca czarne skrzynki obowiązkowe w samochodach

ceny paliw unia europejska

Podaj dalej

Unia Europejska nie zmieniła zdania i informacje, które przedstawialiśmy już wam jakiś czas temu, nadal pozostają aktualne. Od 1 lipca 2022 roku każdy nowy samochód, który pojawi się w sprzedaży będzie musiał być wyposażony w „czarną skrzynkę”, która zarejestruje moment wypadku. Jak to dokładnie będzie działało? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Od 1 lipca wszystkie nowe samochody w Unii Europejskiej będą musiały mieć czarne skrzynie!

kierowca prędkość a zużycie paliwa
fot. freepik

Wprowadzenie czarnych skrzynek w nowych samochodach będzie miało za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej. Od lipca 2022 roku wszystkie nowe modele samochodów będą musiały być wyposażone właśnie w czarne skrzynie. Samochody, które zostaną zaprezentowane przed rozpoczęciem lipca, otrzymają więcej czasu na dostosowanie się do nowego prawa. W związku z czym posiadacze wszystkich aut, które zostaną wypuszczone na świat przed lipcem, nie mają powodów do niepokoju – możecie spać spokojnie.

Urządzenia montowane w samochodach będą rejestrowały lokalizację samochodu oraz parametry auta, takie jak prędkość, moc hamowania czy aktywność systemów bezpieczeństwa. W przypadku ewentualnego wypadku tudzież kolizji w czarnych skrzynkach będą dostępne dane z ostatnich kilkudziesięciu sekund jazdy, które ułatwią policji prowadzenie dochodzenia w tej sprawie oraz dojście do sprawiedliwości. Zapisane dane mają być jednak szyfrowane, aby uniemożliwić identyfikację kierowcy i właściciela danego pojazdu.

To nie koniec zmian dla kierowców. Szykuje się prawdziwa rewolucja!

Kobieta za kierownicą
Fot. pixabay.com

Warto dodać, że czarne skrzynie, które zostaną wprowadzone w życie od lipca będą zintegrowane z inteligentnym systemem wspomagania prędkości (ISA). Wyżej wspomniana technologia będzie w nowych samochodach ostrzegała kierowców o przekroczeniu przez nich dozwolonej prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi. W przypadku, gdy kamera zidentyfikuje ograniczenie prędkości, przekaże wiadomość do silnika, a samochód automatycznie zacznie wolniej jeździć. To pokazuje, że czekają nas w najbliższym czasie duże zmiany, na które trzeba pomału się przygotować…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News