Unia Europejska nakazuje zawieszenie aktualnych cen paliwa! Świetne informacje dla kierowców!

Unia Europejska nakazuje zawieszenie aktualnych cen paliwa! Świetne informacje dla kierowców!

benzyna diesel lpg ceny paliwo

Podaj dalej

Unia Europejska postanowiła interweniować w sprawie nowych cen paliwa. Mowa tutaj konkretnie o sytuacji na Węgrach, gdzie mają zostać zawieszone ceny paliwa. Poinformował o tym komisarz ds. rynku wewnętrznego UE – Thierry Breton, który wezwał Węgry do natychmiastowego zawieszneia dyskryminowanych cen paliwa dla pojazdów z zagranicznycmi tablicami rejestracyjnym. W przeciwnym razie sprawa może zostać skierowana nawet do sądu, o czym informuje Reuters, który w swoich wieściach powołuje się na unijny dokument.

Unia Europejska nakazuje zawieszenie aktualnych cen paliwa!

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

„Rzeczpospolita” przypomina, że Węgry już na początku bieżącego roku poinformowały, że ciężarówki ważące ponad 7,5 tony i cieżąrówki z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi o DMC powyżej 3,5 tony nie będą kwalifikować się do dotowanego paliwa, tylko będą musiały płacić ceny rynkowe. Jest to sprzeczne z zasadami UE, przez co teraz mają pojawić się spore zmiany w tym zakresie.

„Proszę o udzielenie nam odpowiedzi w sprawie uzasadnienia i okresu obowiązywania tych środków, które mogą stanowić naruszenie prawa UE. Proszę również o zawieszenie stosowania środków do czasu zapewnienia ich zgodności z prawem UE” – napisał w swoim liście do węgierskiego ministra technologii Breton, cytowany przez „Rzeczpospolitą”. Reuters poinformował, że Breton poinformował Węgrom, że KE ma prawo do wszczęcia pilnego postępowania w tej sprawie, gdyby Węgrzy nie chcieli się zastosować do ich zaleceń – a to oznaczałoby proces sądowy oraz duże kary finansowe, na które narażony byłby wyżej wspomniany kraj.

Węgrzy zapłacą dużą karę finansową? Muszą posłuchać się zaleceń Unii Europejskiej!

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Węgry natomiast w swoim stanowisku przekonują, że zróżnicowane ceny benzyny dla Węgrów i obcokrajowców zostały wprowadzone specjalnie, aby ukrócić turystykę paliwową oraz ruch tranzytowy, który drastycznie zwiększył zużycie paliwa na terenie tego kraju. Tyle tylko, że takie rozwiązania są niezgodne z prawem, w związku z czym niedługo można spodziewać się podjęcia kroków w tej sprawie w celu doprowadzenia do normalności i jednakowych zasad dla wszystkich.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News