To koniec rynku aut używanych! Podatek ekologiczny ostatecznie przesądził sprawę!

To koniec rynku aut używanych! Podatek ekologiczny ostatecznie przesądził sprawę!

To koniec rynku aut używanych! Podatek ekologiczny ostatecznie przesądził sprawę!

Podaj dalej

Z informacji przedstawionych przez ekspertów wynika, że aktualnie po polskich drogach porusza się niemal 29 milionów samochodów, których średnia wieku wynosi około 14,3 lat. Polska, Litwa, Estonia i Słowenia to aktualnie jedyne kraje w całej Unii Europejskiej, które nie opodatkowały dodatkowo posiadaczy najbardziej emisyjnych pojazdów, na czym skorzystał rynek aut używanych. Ta sytuacja jednak wiecznie trwać nie będzie – czy po wprowadzeniu podatku ekologicznego rynek samochodów używanych w Polsce odejdzie do lamusa?

To koniec rynku samochodów używanych? Niestety, wiele na to wskazuje…

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

– Po polskich drogach porusza się około 29 milionów samochodów, a średnia wieku auta to 14,3 lat. To pokazuje, że często w trasie możemy spotkać wiekowe pojazdy, które nie są przyjazne dla środowiska. Jednak wprowadzenie podatku ekologicznego, przy i tak wysokich cenach aut używanych, sprawi, że ich wartość jeszcze bardziej wzrośnie. Jeżeli byłby on opłacany np. przy rejestracji pojazdu, to finalnie sprzedający będzie chciał przerzucić ten koszt na kupującego – tłumaczy ekspert autobaza.pl – Marek Trofimiuk, cytowany przez serwis Interia.

– W Europie Zachodniej taka opłata to już standard, dlatego musimy się liczyć z tym, że zostanie ona prędzej czy później wprowadzona. W Bułgarii za starszy pojazd o wysokiej mocy, jak np. 300 KM, możemy zapłacić nawet 700 EUR podatku rocznie. Warto pamiętać, że średnia pensja wynosi tam ok. 850 EUR. Jak więc widzimy, nawet w mniej zamożnym kraju można walczyć ze starymi, kopcącymi samochodami. W Czechach taka jednorazowa opłata mieści się w przedziale 121-202 EUR, a na Węgrzech wyznacza się ją w oparciu o moc silnika oraz wiek samochodu, a płaci się co roku – dodaje ekspert.

Auta używane odejdą wkrótce do lamusa? Istnieje taka ewentualność

samochody uzywane sprzedaz

Podobny podatek niedawno został wdrożony między innymi w Rumunii, co poskutkowało tym, że tamtejsi kierowcy postanowili inwestować w nowe samochody, co spowodowało, że rynek wtórny po raz kolejny znalazł się w odwrocie. I wiele wskazuje na to, że u nas także może się tak stać, gdy wprowadzony zostanie podatek ekologiczny. A wy, co na ten temat sądzicie? Dajcie nam znać w komentarzach!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News