To koniec dopłat do zakupu samochodów elektrycznych! Rząd podjął ostateczną decyzję

To koniec dopłat do zakupu samochodów elektrycznych! Rząd podjął ostateczną decyzję

To koniec dopłat do zakupu samochodów elektrycznych! Rząd podjął ostateczną decyzję

Podaj dalej

Elektromobilność jest naszą przyszłością – co do tego raczej nikt nie ma większych wątpliwości. W ostatnich miesiącach w wielu krajach tamtejsze rządy oferowały kierowcom dopłaty do zakupu aut elektrycznych, które miały nieco obniżyć ceny drogich pojazdów zasilanych na prąd. Niemcy postanowiły jednak zrezygnować z tego pomysłu i definitywnie zlikwidować program dopłat do kupna samochodów elektrycznych. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

To koniec dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Rząd podjął ostateczną decyzję w tej sprawie!

inflacja ceny paliwo
fot. pixabay

Aktualnie w Niemczech rząd do zakupu samochodów, których cena nie przekraczała 40 tysięcy euro dopłacał 6 tysięcy europejskiej waluty. W przypadku kupna droższych pojazdów, dopłata wynosiła 5 tysięcy euro. Od 2023 roku dopłaty będą jednak znacznie niższe i z informacji przedstawionych przez Interię będą wynosiły one od 4,5 do 3 tysięcy euro. Później dopłaty mają po raz kolejny pójść w dół, bowiem do 3 tysięcy euro, aż w końcu mają zostać zlikwidowane. Jak to możliwe?

Od początku przyszłego roku z dopłat do zakupu aut elektrycznych nie będą mogli już korzystać niemieccy przedsiębiorcy. Program ponadto zostanie całkowicie wyłączony, kiedy to zostanie wyczerpana pula 3,4 mld euro, która została przeznaczona na cel dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych. Dodatkowo, warto przypomnieć, że od 2023 roku skończą się też w Niemczech dopłaty do zakupu samochodów hybrydowych typu plug-in. Jak sami zatem widzicie – niemiecki rząd tnie koszty i rezygnuje masowo z programu dopłat do zakupu samochodów.

Elektromobilność w Niemczech cieszy się coraz większą popularnością. Szkoda, że w Polsce tego nie widać…

samochody elektryczne
fot. pixabay

Głównym powodem zmniejszenia przez tamtejszy rząd dopłat do zakupu elektryków jest wzrost sprzedaży samochodów bateryjnych, których w 2021 roku sprzedano 328 tysięcy, co jest liczbą o dwa razy większą w porównaniu do roku 2020 roku. Aktualnie w Niemczech zarejestrowanych jest już nieco ponad 600 tysięcy elektryków, w związku z czym tamtejszy rząd doszedł do wniosku, że dalsze inwestowanie w promowanie elektromobilności nie jest aż tak potrzebne, ponieważ niemieccy kierowcy i tak chętnie sięgają po elektryki. A jeśli spojrzymy na to, że aktualnie w Polsce zarejestrowanych mamy nieco ponad 20 tysięcy elektryków, to mamy tutaj obraz, jaka przepaść dzieli nas w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News