To już pewne! Przegląd techniczny drogi jak nigdy dotąd! Ile zapłacimy za tą przyjemność?

To już pewne! Przegląd techniczny drogi jak nigdy dotąd! Ile zapłacimy za tą przyjemność?

Przegląd techniczny

Podaj dalej

W ostatnim czasie do Sejmu dotarł już kolejny projekt dotyczący zmian w Prawie o ruchu drogowym. Na jego mocy zostaną wprowadzone zmiany stricte odnoszące się do przeglądu technicznego samochodu. Jakich zmian można się spodziewać? Odpowiedź na to pytanie poznacie w naszym artykule.

Przegląd techniczny będzie nas kosztował więcej niż dotychczas!

badanie techniczne

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało gotowy projekt, na mocy którego za spóźnienia w wykonaniu badania technicznego samochodu będą nakładane na właścicieli samochodów dosyć wysokie kary. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku, jednak projekt w dalszym ciągu jest w etapie realizacji. Nowe przepisy spowodują także, że na obowiązkowe badanie techniczne auta będzie można zgłosić się z 30-dniowym wyprzedzeniem, co spowoduje, że ważność takiego badania będzie wynosiła 13 miesięcy.

Za spóźnienie z wykonaniem przeglądu o więcej niż 30 dni właściciel każdego samochodu będzie musiał zapłacić opłatę karną. Opłata ma wynieść 100 proc. standardowej ceny przeglądu i będzie pobierana przez pracownika stacji kontroli pojazdów podczas rutynowego badania. Warto jednak podkreślić, że później opłata ta stanowi przychód Transportowego Dozoru Technicznego. Stacje pobierają dodatkową opłatę od kierowców, a później kierują je na konto urzędu, co sprawia, że diagności finalnie nie są w stanie dla siebie nic ugrać w tym aspekcie.

Spóźnialscy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni

przegląd techniczny

W dokumentach powiązanych z projektem, które cytuje Auto Świat, można także przeczytać, iż „wykonanie okresowego badania technicznego wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą badania technicznego oraz nie później niż 30 dni po upływie wyznaczonej daty tego badania technicznego powoduje, że termin następnego badania technicznego liczy się od wyznaczonej daty tego badania”. Tym samym mamy większą elastyczność w odniesieniu do terminu wykonywanego przeglądu.

Co sądzicie o nowych przepisach? Uważacie, że wprowadzenie kar za spóźnienia o ponad 30 dni w stosunku do wykonania przeglądu są słuszne? Dajcie znać w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News