Świetne informacje dla kierowców! Nie będzie podwyżek za opłaty na autostradzie?! UOKiK już działa!

Świetne informacje dla kierowców! Nie będzie podwyżek za opłaty na autostradzie?! UOKiK już działa!

autostrada-przepisy-opłaty-punkt-poboru-opłat

Podaj dalej

W ostatnim czasie informowaliśmy was, że ma nastąpić podwyżka opłat za przejazdy na autostradzie A4. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął jednak w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Czy to oznacza, że kierowcy nie będą musieli głębiej sięgać do kieszeni? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

Nie będzie podwyżek opłat na autostradzie A4? Jest szansa dla polskich kierowców na ominięcie podwyżek

autostrada a4

UOKiK przekazał, że wszczął postępowanie 1 lutego. Przypomnijmy, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska zapowiedziała wprowadzenie od 3 kwietnia 2023 roku podwyżek opłat za przejazd autostradą A4. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych i po 46 złotych dla pojazdów pozostałych kategorii.

„Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, przede wszystkim aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi” – poinformował UOKiK, cytowany przez Moto Fakty.

UOKiK zbada sprawę. Już nie pierwszy raz

autostrada poslka zmiany

UOKiK chce teraz dowiedzieć się, jakie są przyczyny dokonywanej podwyżki, a także w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen i świadczoną usługę. Po otrzymaniu wyjaśnień w tej sprawie będzie można stwierdzić, czy może występować tutaj nadużycie. Wtedy oczywiście kierowcy będą mogli spać spokojnie, a podwyżka ich nie dosięgnie.

Przypomnijmy, że w przeszłości UOKiK stawał już w obronie kierowców, którzy płacą za przejazdy autostradą A4. W wydanej w 2008 roku decyzji stwierdzono, że Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości wszelkich standardów. Wówczas spółkę ukarano karą finansową w wysokości 1,3 mln zł. Czy teraz będzie podobnie? Tego dowiemy się już niebawem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News