Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Stare diesle nie wjadą już więcej do Polski?!

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Stare diesle nie wjadą już więcej do Polski?!

strefa czystego transportu mandat

Podaj dalej

Strefy Czystego Transportu coraz mocniej pukają do naszych drzwi. Niektóre miasta w Polsce są bliskie ich wdrożenia, z kolei inne prowadzą aktualnie konsultacje społeczne w zakresie ich wprowadzenia. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych postanowiło promować najlepsze praktyki wdrażania stref i zorganizowało wyjazd studyjny samorządowców do europejskich miast, gdzie strefy już od jakiegoś czasu działają.

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Stare diesle nie wjadą na ich teren

Strefa Czystego Transportu - znak
fot. Marek Anioł / strazmiejska.krakow.pl

Celem wyjazdu przedstawicieli samorządów jest w głównej mierze zapoznanie z dokładnym działaniem Stref Czystego Transportu, które aktualnie działają w niemal 300 miastach znajdujących się na terenie Europy Zachodniej. Uczestnicy wyjazdu podczas swojej podróży odwiedzą zatem Berlin, Rotterdam, Eindhoven i Anterwepię, gdzie będą mogli szczegółowo się ze wszystkim zapoznać.

– Unia Metropolii Polskich (UMP) oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) dostrzegają ogromny potencjał w Strefach Czystego Transportu (SCT), które są skutecznym narzędziem dbania o czystsze powietrze, tak szeroko stosowanym w państwach Europy Zachodniej. Właściwie ukierunkowane działania podejmowane przez gminy, podparte wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów krajowych oraz zagranicznych, mają szansę dać polskim miastom drugie życie, wpływając tym samym pozytywnie na zdrowie mieszkańców – uważa Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Samorządowcy doszkalają swoją wiedzę poza granicami kraju. Niebawem można spodziewać się pierwszych ruchów

Strefa czystego transportu w Krakowie długo nie przetrwała
fot. krakow.pl

Samorządowcy w najbliższym czasie będą zatem doskonalili swoją wiedzę na temat Stref Czystego Transportu, które w niedługim czasie mają opanować całą Polskę. To oczywiście kiepskie informacje m.in. dla kierowców starych diesli, które nie będą mogły wjeżdżać na teren nowopowstałych stref. Ale to temat na osobną dyskusję. Póki co prace nad wdrożeniem SCT trwają i dopiero w nadchodzących tygodniach można spodziewać się wprowadzenia poważnych zmian.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News