Strefy czystego transportu jednak się pojawią w Polsce? Mają zostać wprowadzone nowe zasady!

Strefy czystego transportu jednak się pojawią w Polsce? Mają zostać wprowadzone nowe zasady!

strefa czystego transportu mandat

Podaj dalej

W ostatnich miesiącach w mediach sporo pisało się o strefach czystego transportu. Teraz trochę temat ucichł, jednak ponownie wraca na tapetę. Wiele wskazuje na to, że strefy czystego transportu powstaną w Polsce według nowych zasad. Aktualnie trwa dopinanie szczegółów, a całe tworzenie projektu wydaje się być na zaawansowanym poziomie.

Strefa czystego transportu będzie działać w Polsce na nowych zasadach?

Strefa Czystego Transportu - znak
fot. Marek Anioł / strazmiejska.krakow.pl

W sprawie stref czystego transportu kilka wątpliwości i pomysłów na grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Posłowie z tego ugrupowania w ostatnim czasie postanowili wystosować do ministra infrastruktury interpelację w sprawie wyeliminowania z ruchu samochodów, które mają największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza. CO ciekawe zbiegło się to w czasie z podpisaniem nowelizacji Ustawy o elektromobilności przez Andrzeja Dudę.

Według nowych pomysłów i przepisów ma nastąpić zdecydowana zmiana podejścia do stref czystego transportu. Samorządy będą mogły powoływać SCT, w których będą panowały zasady określane przez lokalnych polityków w danym regionie. Oznacza to, że oprócz pojazdów na prąd, wodór i gaz ziemny do stref czystego transportu będą także mogły wjeżdżać pojazdy, które należą do określonych grup i które spełniają określone zadania.

Kierowcy diesla szczególnie ucierpią na wprowadzeniu nowych przepisów. Zmiany będą duże

strefa czystego transportu

Wiele wskazuje na to, że najbardziej ucierpią na tym kierowcy diesla, którzy nie spełniają normy Euro 5. W Polsce takich samochodów jeszcze dwa lata temu mieliśmy prawie 5 milionów, co oznacza naprawdę spore utrudnienia i prawdziwe trzęsienie ziemi, jeśli chodzi o zmianę przepisów. O tym, czy jednak takie strefy powstaną przekonamy się w najbliższym czasie – niemniej jednak projekt wygląda na bardzo zaawansowany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News