Stacje paliw obniżą marże na paliwo? Benzyna i diesel jeszcze nigdy nie były tak tanie!

Stacje paliw obniżą marże na paliwo? Benzyna i diesel jeszcze nigdy nie były tak tanie!

stacja-benzynowa-paliwo

Podaj dalej

Ekspert Instytutu Staszica Dawid Piekarz w ostatnim czasie skomentował projekt przedstawiony przez posłów Lewicy, którzy chcieliby ograniczenia marż paliw w hurcie i detalu. Posłowie swoją propozycję argumentowali „potrzebą ograniczenia możliwości zysków i rozkręcania spirali marżowo-cenowej na benzynie”. Dzięki propozycji polityków cena litra benzyny miałaby spaść o 1,60 zł, natomiast oleju napędowego o 1,10 złotego.

Stacje paliw podniosą marże na paliwo? To byłaby katastrofa dla kierowców!

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – shyachlo

Ekspert uważa, że pomysł polityków Lewicy jest kuriozalny, a jego autorzy „mają nie mieć pojęcia jak funkcjonuje na co dzień rynek paliw”. – Jeśli pomysł Lewicy wszedłby w życie, to oznaczałoby, że ograniczamy możliwość funkcjonowania polskiej firmy po to, żeby kupować paliwa za granicą i dofinansowywać importerów – podkreślił Dawid Piekarz, cytowany przez serwis bankier.pl.

Piekarz w dalszej fazie swojej wypowiedzi powołał się na dane Polskiej Organizacji Handlu i Przemysłu Naftowego, z których jednoznacznie wynika, że zysk Orlenu na litrze benzyny wyniósł w pierwszym kwartale 2022 roku jedynie 7 groszy. Piekarz uważa zatem, że regulacje na rynku mogłyby w konsekwencji doprowadzić do zamknięcia wielu stacji benzynowych, ponieważ jego zdaniem „przedsiębiorcy, którzy sprzedają paliwo nie mogliby ich kupować drożej i sprzedawać taniej”. Podobna sytuacja miała zresztą miejsce na Chorwacji, gdzie z tego powodu wiele stacji benzynowych musiało się zamknąć i panuje tam spory kryzys, jeśli chodzi o liczbę dostępnych stacji.

Kierowcy mają powody do świętowania? No, nie bardzo

benzyna paliwo stacja
fot. freepik

– Mówiąc wprost, ustawowo ograniczono by możliwość sprzedaży chemikaliów po cenie rynkowej w Europie Zachodniej. Dlaczego polski parlament miałby dofinansowywać tamtejsze przedsiębiorstwa? Już widzę, jak TSUE wysadza ten pomysł w kosmos. Jeżeli Orlen większość zysków ma poza Polską, to dlaczego polski ustawodawca ma kosztem polskiej firmy troszczyć się o obywateli obcych państw? – uważa Dawid Piekarz, z którym trudno jest się nie zgodzić w tym temacie. A wy co sądzicie o tej sprawie? Dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News