Spółdzielnie mieszkaniowe zakładają blokady za złe parkowanie. Czy to w ogóle jest zgodne z prawem?!

Spółdzielnie mieszkaniowe zakładają blokady za złe parkowanie. Czy to w ogóle jest zgodne z prawem?!

odholowanie blokada kol

Podaj dalej

Spółdzielnie mieszkaniowe często zakładają blokady na koła samochodów, które są niewłaściwie w ich opinii zaparkowane na osiedlach. Polskie sądy w przeszłości już musiały kilkukrotnie interweniować w tego typu sprawach, jednak wyroki w zależności od sprawy mocno się od siebie różniły. Jak tą sytuację najlepiej rozwiązać? Czy spółdzielnie mają prawo do tego typu działań? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Spółdzielnie mieszkaniowe nakładają blokady na koła za niewłaściwe parkowanie. Czy to jest w ogóle legalne?

dlugopis policyjna blokada

Zazwyczaj blokady na kołach są montowane na pojazdach, które zaparkowane są na osiedlach stosunkowo nowych, ponieważ tam mieszkańcy mają przypisane swoje indywidualne miejsca parkingowe. Aktualnie według danych udostępnionych przez serwis RynekPierwotny.pl w Polsce samochód ma 635 z 1000 statystycznych Polaków. Dla uzmysłowienia warto tutaj podkreślić, że dwadzieścia lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – wtedy samochody miało aż trzy razy mniej osób.

Na starszych osiedlach z tego powodu wielu ludzi od kilkunastu lat toczy walkę o zarezerwowanie sobie miejsca parkingowego pod swoim blokiem. Niektóre spółdzielnie decydują się nawet na bardzo radykalne rozwiązania, jakim jest zakładanie blokady na koła. Niektóre tego typu sytuacje trafiają później do sądu, ponieważ zdaniem kierowców nie jest to legalna metoda, która mogłaby być stosowana na co dzień przez spółdzielnie.

Prokuratura zainteresowała się sprawą i kierowcy wygrali. Ty również możesz walczyć o swoje prawa przed sądem!

odholowanie blokada kol

Mówi o tym np. sytuacja w Katowicach, gdzie mieszkańcy mieli nakładane blokady na kołach, za które ściągnięcie musieli zapłacić nawet 200 złotych. Prokuratura Okręgowa zainteresowała się tą sprawą i jednoznacznie podkreśliła, że praktyki jednej ze spółdzielni są totalnie sprzeczne z dobrymi obyczajami i nakazała spółdzielni zaprzestania tego typu praktyk. Jak widać zatem można walczyć z tego typu problemem. Trzeba jednak trochę chęci i zaangażowania, aby swoich racji dowieść przed sądem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News