Rząd zmienia dodatek węglowy! Będzie zupełnie inna kwota i nowy zakres dopłat do paliw!

Rząd zmienia dodatek węglowy! Będzie zupełnie inna kwota i nowy zakres dopłat do paliw!

kupiły węgiel ale go nie dostały

Podaj dalej

Dodatek węglowy w ostatnim czasie to temat, który spływa sen z powiek wielu Polakom. Jak doskonale wiecie od jakiegoś czasu możecie już zgłaszać się do gmin po odbiór dodatku. Wiele wskazuje jednak na to, że rząd w najbliższym czasie wprowadzi zmiany w projekcie ustaw o dopłatach do paliw – mowa tutaj zarówno o zakresie wsparcia, jak i wysokości dopłat. Co się dokładnie zmieni? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Rząd zmienia dodatek węglowy! Szykują się duże zmiany dla Polaków

węgiel pgg jsw orzech jak kupić internet
fot. pixabay

Z informacji przedstawionych przez „Dziennik Gazeta Prawna” jednoznacznie wynika, że rząd ma pomysł na dalsze wspieranie Polaków przed sezonem grzewczym. Rząd całą sprawą ma zająć się na swoim najbliższym posiedzeniu. A warto podkreślić, że wnioski o dodatki węglowe są już aktualnie przyjmowane przez samorządy. Dziennikarze DGP informują jednak, że projekt jak na razie zakładał dopłaty do czterech paliw (pelletu, kotłów olejowych, drewna kawałkowego i kotłów gazowych). To ma jednak się zmienić – rząd rozważa też rozszerzenie zakresu wsparcia i ma zamiar wspierać też podmioty publiczne, które dokonują zakupów węgla.

Rząd szuka też rozwiązań w sprawie dopłaty do węgla dla szkół. Te mają być regulowane przez oddzielne prawo, jednak w dalszym ciągu brakuje porozumienia ws. wysokości dodatków. Sejm ma o tym zadecydować w najbliższym czasie i wtedy ta cała sprawa ma się ostatecznie rozstrzygnąć.

Rząd ma liczne pomysły na rozszerzenie wsparcia

falszywy węgiel w esklepie
Pixabay/Pexels

Rząd ma też kolejny pomysł – mowa tutaj o rozszerzeniu zakresu wsparcia o użytkowników butli gazowych. Ceny butli gazu od 2000 roku niemal się podwoiły, w związku z tym taki pomysł. Mimo tego budzi on liczne kontrowersje i jak na razie nie wiadomo czy dojdzie on do skutku.

„Nie ma systemu rejestracji zakupu butli, ciężko byłoby określić, komu taki dodatek jest faktycznie należny. Trzeba mieć świadomość, że dając nowe lub zwiększając już zaproponowane dodatki, zwiększa się i tak niemały koszt całego rozwiązania” – możemy przeczytać w DGP.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News