Rząd wydaje grube miliony na iluzoryczną pomoc? "Wszyscy za to słono zapłacimy"

Rząd wydaje grube miliony na iluzoryczną pomoc? "Wszyscy za to słono zapłacimy"

inflacja wzrost cen

Podaj dalej

W ostatnim czasie w internecie można przeczytać wiele informacji, co do tego jak polski rząd szuka kolejnych form pomocy dla obywateli naszego kraju. Zdaniem doktora Sławomira Dudka jest to tylko „iluzoryczna pomoc za grube miliardy, za którą wszyscy zapłacimy”. Dudek nie ma wątpliwości – w najbliższym czasie inflacja nie spadnie. A przynajmniej do tego momentu, w którym rząd nie powstrzyma wydatków.

Rząd wydaje grube pieniądze na iluzoryczną pomoc? Niestety, tak to wygląda według eksperta

fot. pixabay

– Niestety rząd działa w przeciwnym kierunku. Nie zwalcza inflacji, tylko wręcz ją pompuje. Naciska gaz do dechy. RPP nacisnęła hamulec inflacyjny w postaci wzrostu stóp, ale im bardziej rząd pompował konsumpcję, a przez to i słupki poparcia, tym bardziej RPP będzie musiała zaostrzać politykę i podnosić stopy. To destrukcyjna polityka. Niespotykana w żadnym kraju UE – uważa ekspert, cytowany przez serwis gazeta.pl.

W dalszej fazie swojej wypowiedzi doktor Dudek zwrócił uwagę, że wydatki polskiego rządu cały czas rosną. – W ciągu dwóch lat – w tym roku i następnym – wydatki bieżące mają wzrosnąć o ponad 22 proc. Średni wzrost w UE wynosi 5 proc. W krajach Unii jest widoczna powściągliwość w wydatkach. A polski rząd stwarza iluzję pomocy pełnym grupom społecznym. Tyle tylko, że te środki, które proponuje, nie zwalczają przyczyny – tłumaczy ekspert ds. finansów, który nie widzi szans na spadek inflacji w najbliższym czasie.

„Rząd wydaje grube miliardy, a to nikomu nie pomaga”

panika ludzie uspokójcie się stacje paliw banki pieniądze paliwo
fot. pixabay

– Rząd wydaje grube miliardy na iluzoryczną pomoc. Tak jest z czternastą emeryturą. W skali roku to kilka procent dodatkowego dochodu. A inflacja to już kilkanaście procent. Po drugiej stronie mamy kredytobiorcę, firmę, którą chcę inwestować. Młodą osobę, która chce spłacać mieszkanie. W ich wypadku raty rosną o kilkadziesiąt procent. A wkrótce może i o 100 proc. To jest właśnie iluzja pomagania. Wszyscy za to zapłacimy. Łącznie z tymi grupami, którym rzekomo chce pomagać rząd – podkreślił dr Dudek.

Jak sami zatem widzicie, nie ma zbyt wielkich szans na to, aby w najbliższym czasie inflacja zmalała. A na pewno nie przy takich wydatkach ze strony rządu, który mocno trwoni wszelkie pieniądze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News