Przegląd samochodu na LPG będzie droższy niż kiedykolwiek? Fatalne wieści dla kierowców autogazu

Przegląd samochodu na LPG będzie droższy niż kiedykolwiek? Fatalne wieści dla kierowców autogazu

Diesel, benzyna, LPG najtaniej

Podaj dalej

Wielu kierowców w ostatnich latach decydowało się na przerobienie swoich samochodów na LPG, by nieco zaoszczędzić na paliwie. Ile kosztuje jednak badanie techniczne takiego auta? Okazuje się, że nie jest to wcale takie tanie, jak mogłoby się wydawać, a ewentualna reforma może spowodować jeszcze większe korekty w tym aspekcie. Jak to dokładnie wygląda? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Przegląd samochodu z LPG będzie jeszcze droższy? Niestety, wiele na to wskazuje…

Z informacji przedstawionej przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców w naszym kraju jest aktualnie 2,5 mln samochodów, które zasilane są gazem LPG. Właściciele auta z autogazem muszą pamiętać o wykonywaniu przeglądu raz do roku. Legalizacja butli LPG obejmuje z kolei okres aż 10 lat. Na przegląd należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny samochodu, świadectwo legalizacji zbiornika gazowego oraz świadectwo legalizacji instalacji gazowej. Instalacja gazowa generuje dodatkowe koszty przy przeglądzie samochodu na stacji kontroli pojazdów, o czym należy bezwzględnie pamiętać.

Co składa się na łączną cenę przeglądu samochodu z instalacją LPG? 98 złotych wynosi koszt standardowego przeglądu auta, 63 zł badanie specjalistyczne auta wyposażonego w instalację gazową, natomiast symboliczną złotówkę kosztuje wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Może się to jednak zmienić po proteście diagnostów, którzy chcą podwyższenia tej opłaty od dłuższego czasu. Gdy to się stanie, kierowcy muszą być gotowi na wyższe opłaty.

Kierowcy samochodów z LPG zapłacą więcej za przegląd techniczny?

diesel lpg paliwo paliwa stacja paliw zabraknie brak
fot. freepik

– Dzięki zamontowanej dobrej instalacji gazowej, samochód może palić nawet do 2 l więcej gazu niż benzyny. Zależy to również od rodzaju gazu oraz od tego, czy jest to mieszanka bogatsza bądź uboższa. Jeśli auto pali 8 l benzyny, to nie będzie paliło więcej niż 10 l gazu – tłumaczy Marcin Chmielewski z serwisu w Bielsku-Białej, należącego do sieci Q Service Castrol, cytowany przez MotoFakty.

Ilu z was używa samochodów z instalacją LPG? Dajcie nam znać w komentarzach, wasza opinia jest dla nas bardzo ważna!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News