Od 21 sierpnia prawo jazdy zmieni się nie do poznania. Szykują się ogromne zmiany

Prawo jazdy w ostatnim czasie przeszło sporo zmian, a to nie koniec rewolucji, jeśli chodzi o ten dokument. Zjawisko cyfryzacji staje się coraz bardziej powszechne i kierowcy muszą nastawić się na kolejne zmiany. O co dokładnie chodzi i na co musicie być gotowi? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Od 21 sierpnia prawo jazdy zmieni się nie do poznania. Szykują się ogromne zmiany
Podaj dalej

Prawo jazdy zmienia się nie do poznania. Co na to kierowcy?

Od 7 sierpnia dostępne jest cyfrowe prawo jazdy. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaznaczył, że na początek z nowej funkcjonalności w aplikacji mObywatel skorzystają młodzi kierowcy, ale również i starzy, którzy rozszerzyli uprawnienia, które posiadali.

„Tymczasowe prawo jazdy w formie cyfrowej to takie, że w momencie w którym będziemy mieć zdany egzamin, egzaminator wprowadzi pozytywny wynik i przez 30 dni czekając na wydanie plastikowego dokumentu, możemy jeździć na tym dokumencie elektronicznym” – podkreślił minister, cytowany przez dziennik.pl.

Dzięki wprowadzonym zmianom nie trzeba czekać na plastikowy dokument po zdaniu egzaminu. Mimo tego jednak nie można wsiąść za kółko od razu po zdanym egzaminie. Świeżo upieczeni kierowcy muszą wyczekać 48 godzin od momentu zdania egzaminu.

Kierowcy muszą szykować się na duże zmiany

„Tymczasowe prawo jazdy jest dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś” – powiedział minister, co oznacza, że jeszcze nie wszyscy mogą skorzystać z nowej funkcji. Do 21 sierpnia powinno jednak się to zmienić.

„Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie” – wskazał minister cyfryzacji, cytowany przez dziennik.pl.

Przeczytaj również