Prawo jazdy daje nowe uprawnienia kierowcom! Wielu z was nawet o tym nie wie

Prawo jazdy daje nowe uprawnienia kierowcom! Wielu z was nawet o tym nie wie

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Wielu kierowców, którzy mają bezterminowe prawo jazdy nawet nie są świadomi niektórych uprawnień, które posiadają. Wszystko przez to, że w ich dokumencie w tabelce umieszczonej w tylnej części nie są widoczne wszystkie uprawnienia. O czym dokładnie mowa? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Prawo jazdy daje uprawnienia kierowcom, o których nie wiedzieli. O czym mowa?

egzamin prawo jazdy
fot. pixabay

W starym prawie jazdy nie ma kategorii A2 i AM. Mimo tego każdy posiadacz tego typu prawka ma uprawnienia do kierowania tego typu pojazdam. Mowa tutaj oczywiście o motorowerach, który kwestia prawna jeszcze nie tak dawno nie była do końca uregulowana. Każdy posiadacz prawo jazdy kat. B ma zatem uprawnienia do prowadzenia motoroweru o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 oraz czterokołowca lekkiego o masie własnej do 350 kg.

Ponadto wszyscy posiadacze prawa jazdy kat. B, którzy z tyłu swojego dokumentu nie mają wypisanych wyżej wspomnianych uprawnień mogą także prowadzić motocykle o mocy maksymalnej do 35 kW, motocykle trójkołowe o mocy wynoszącej nie więcej niż 15 kW oraz pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM. Wielu z was pewnie nawet o tym nie wiedziało, a jak sami widzicie, trochę tego jest.

Posiadanie starego prawa jazdy o niczym nie znaczy

fot. pixabay

Posiadanie starego dokumenta prawa jazdy w takim razie absolutnie nie oznacza, że owi kierowcy nie posiadają uprawnień, o których wyżej napisaliście. To oznacza tylko i wyłącznie, że w waszym dokumencie te uprawnienia nie zostały wypisane. W świetle prawa możecie jednak z nich korzystać i warto, byście o tym pamiętali.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News