Posiadasz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić pewne warunki

Posiadasz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić pewne warunki

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Przypomnijmy, że od dnia dzisiejszego obowiązuje nowelizacja ustawy o elektromobilności. Co to oznacza dla kierowców? Ano to, że wprowadzono możliwość wyznaczania stref zamkniętych dla zwykłych samochodów osobowych, a ponadto oprócz tego kierowcy prawa jazdy z kategorii B otrzymali nowe uprawnienia. Nie dostali ich jednak wszyscy, aby było to możliwe, trzeba najpierw spełnić określone z góry warunki – warto o tym pamiętać.

Masz prawo jazdy kategorii B? Od dzisiaj otrzymasz nowe uprawnienia, jeśli tylko spełnisz te dwa proste warunki!

wypadek prawo jazdy potrącenie pasy na pasach
fot. pixabay

Od dnia dzisiejszego kierowcy z prawem jazdy kategorii B. mogą prowadzić cięższe pojazdy od tych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Mogą prowadzić auta posiadające DMC maksymalnie 4250 kg. Jest jednak pewien warunek – samochody te muszą być zasilane paliwem alternatywnym, aby ten przepis mógł funkcjonować. Ponadto dana osoba musi posiadać prawo jazdy przez okres co najmniej dwóch lat. Mowa tutaj o autach z napędem elektrycznym, wodorowym lub tych, które są na co dzień zasilane LNG, CNG czy LPG.

Ponadto od dzisiaj dzięki wprowadzeniu nowelizacji do ustawy o elektromobilności można dawać większe uprawnienia samorządom, które teraz w sposób autonomiczny i samodzielny mogą wyznaczać strefy czystego transportu w swoich miastach. Ponadto samorządy mogą nawet wykluczać samodzielnie, że np. na ich terenie nie można poruszać się starymi dieslami, czy też autami, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Ciekawy przepis, ale też ciekawe, jak samorządy będą z niego korzystały, ponieważ jest to już dosyć solidna porcja władzy do wykorzystania.

Samorządy będą teraz miały o wiele większą władze. Czy to dobrze? Ciężko na ten moment powiedzieć…

Znak - koniec strefy czystego transportu
fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zmiany zostały wprowadzone głównie z powodu fiaska dotyczącego pierwszej strefy czystego transportu w Krakowie. Tam ograniczenia nie do końca się sprawdziły, a i samorządy miały spore problemy. Teraz ma to się zmienić, więc zobaczymy, jaki będzie ostateczny wpływ ustawy na to, jak to wszystko będzie wyglądało. Jednak jedno jest pewne – można spodziewać się w nadchodzących tygodniach wielu rewolucji. A czy wyjdzie to nam wszystkim na dobre? To zapewne jak zwykle zweryfikuje czas…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News