Polska liderem, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne! Tak, to nie żart!

Polska liderem, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne! Tak, to nie żart!

Polska liderem, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne! Tak, to nie żart!

Podaj dalej

Polska zdominowała unijny rynek, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne. Tak, to nie żart! W nadchodzącym roku nasz kraj będzie miał jedną z największych flot elektrycznych busów, co pokazuje, że aktualnie Polska totalnie zdominowała rynek w Unii Europejskiej pod tym względem. Jest się czym chwalić, więc warto to podkreślać!

Polska liderem, jeśli chodzi o elektryczne pojazdy. Jest się czym chwalić!

BMW iX ładowanie
fot. BMW

–  W latach 2017–2021 z polskich fabryk na inne rynki UE trafiło łącznie 1937 autobusów elektrycznych i przełożyło się to na ponad 31 proc. wszystkich tego typu pojazdów wyeksportowanych ze Wspólnoty – można przeczytać w wyliczeniu zaprezentowanym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), przywołanym przez serwis Autokult.

– Od 2017 r. nasz kraj jest liderem Unii Europejskiej pod względem liczby wyprodukowanych i wyeksportowanych autobusów elektrycznych. Zdecydowana większość elektrycznych busów w Polsce pochodzi z rodzimych fabryk, które stanowią mocne ogniwo w europejskim łańcuchu dostaw sektora elektromobilności, dostarczając również liczne podzespoły, akumulatory litowo-jonowe oraz stacje ładowania – tłumaczy Marcin Mazur z PSPA.

Elektryczne busy to potęga, jeśli chodzi o nasz kraj

iStock

Najwięcej sztuk zeroemisyjnych autobusów z naszego kraju trafiło do Norwegii, jeśli mówimy o krajach spoza Unii Europejskiej, gdzie oddano do dyspozycji 150 pojazdów. Kolejne miejsca padły łupem takich krajów jak Wielka Brytania, Szwajcaria, Mołdawia i Ukraina. Łącznie ponad 200 elektrycznych busów dostarczono z Polski do krajów spoza Unii Europejskiej w latach 2017-2021. Spodziewaliście się takich liczb? Dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News