Polscy kierowcy uważają na zagrożenia na drogach. Jesteśmy bardzo czujni

Polscy kierowcy uważają na zagrożenia na drogach. Jesteśmy bardzo czujni

pakiet sankcje rosja

Podaj dalej

Bezpieczeństwo na drogach w naszym kraju często wraca na tapetę i nie ma co się temu specjalnie dziwić. A warto pamiętać, że to właśnie w okresie wakacyjnym dochodzi w Polsce do największej liczby wypadków – zarówno w czerwcu, jak i w lipcu (według danych z 2021 roku). W 2020 roku niechlubny rekord, jeśli chodzi o liczbę wypadków przypadł na miesiąc sierpień. GFK przeprowadziło specjalny raport, w którym wskazało, co polscy kierowcy uważają za największe zagrożenie na naszych drogach oraz jak można poprawić poziom bezpieczeństwa.

Polscy kierowcy w dalszym ciągu nie uważają na drogach podczas wakacji. Jak wyglądają statystyki?

drogi droga ceny
fot. pixabay

Z badania, cytowanego przez Moto Fakty, jednoznacznie wynika, że Polacy najczęściej za największe bezpieczeństwo uważają nietrzeźwych kierowców. Na drugiej pozycji znalazły się osoby używające smartfony w czasie jazdy oraz niedostosowywanie prędkości do aktualnych warunków na drogach.

– Warto zauważyć, że w naszym badaniu zarówno niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, jak i ignorowanie jej ograniczeń najrzadziej jako największe niebezpieczeństwo uznawali najmłodsi respondenci (15-29 lat) – wśród nich te odpowiedzi wyniosły jedynie po 9,5% wskazań. Równocześnie ta grupa zapytana o to, jakie działania kierowców przyczyniłyby się w największym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach, najrzadziej ze wszystkich badanych wskazywała na zachowanie szczególnej ostrożności – tłumaczy Rafał Masionek ze start-upu Beesafe, który przeprowadził badanie na zlecenie GFK.

Badanie jednoznacznie pokazuje jak polscy kierowcy zachowują się na drogach w wakacje

drogie-paliwo-calkowity-zakaz-jazdy
fot. freepik

– Nasze badanie pokazało, że zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest nietrzeźwość kierowców. Część prowadzących pojazdy, szczególnie tych młodych, nadal nie uważa natomiast niedostosowania prędkości do warunków pogodowych za jedno z największych niebezpieczeństw, a to przecież jedna z najczęstszych przyczyn wypadków według policyjnych danych. Wyciągajmy wnioski i nie pozwólmy na to, by jak bumerang powróciły do nas statystyki wypadków dotyczące wakacji – dodał Masionek.

Jak sami zatem widzicie, bezpieczeństwo na polskich drogach w dalszym ciągu kuleje w okresie wakacyjnym. Bądźcie czujni i przestrzegajcie przepisów, by w końcu udało nam się odwrócić ten niekorzystny dla nas trend.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News