PILNE: Znamy dokładny termin wymiany prawa jazdy na nowy dokument. Każdy kierowca musi to zrobić!

PILNE: Znamy dokładny termin wymiany prawa jazdy na nowy dokument. Każdy kierowca musi to zrobić!

nowy test prawo jazdy

Podaj dalej

W najbliższym czasie wielu kierowców będzie musiało na poważnie zainteresować się tematem wymiany swojego prawa jazdy. Mowa tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o kierowcach, którzy są posiadaczami bezterminowych praw jazdy. Kiedy trzeba będzie tego dokonać? W naszym artykule znajdziecie dokładny termin wymiany. Zapraszamy!

Kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe. Kiedy trzeba będzie to zrobić?

prawo jazdy egzamin

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy została zaplanowana w latach 2028-2033. Każdy kierowca, który wówczas nie wyrobi nowego dokumentu, nie będzie mógł prowadzić pojazdu, bowiem bezterminowe prawo jazdy straci wówczas ważność. Każdy nowy dokument, który zostanie wydany w tych latach będzie wydawany z okresem ważności, który będzie wynosił 15 lat – każdy kierowca po upływie tego czasu będzie zobowiązany do jego wymiany.

Za nowy dokument każdy kierowca będzie musiał zapłacić opłatę ewidencyjną w wysokości 100,50 zł. Oczywiście, nie musicie się martwić badaniami lekarskimi czy jakimiś egzaminami – tutaj tylko chodzi o wymianę dokumentu. Cała ta procedura została zmieniona po to, aby nie dochodziło do sytuacji, w których starsi kierowcy mają na dokumencie zdjęcie z młodości, które uniemożliwiało dokładną ich identyfikację.

Kto musi martwić się o wymianę prawa jazdy na nowe?

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

Kto zatem musi zająć się tematem wymiany prawa jazdy? Wszyscy kierowcy, którzy zdali egzamin przed 19 stycznia 2013 roku. To właśnie wówczas zniesiono możliwość wydawania prawa jazdy na okres bezterminowy. Jeśli jesteście zatem na liście takich kierowców, musicie pamiętać, by dokonać zmiany dokumentu. W przeciwnym razie narazicie się na poważne konsekwencje, których raczej wolelibyście uniknąć!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News