PILNE: Zabraknie węgla w całej Polsce?! Morawiecki ma złe informacje dla Polaków...

PILNE: Zabraknie węgla w całej Polsce?! Morawiecki ma złe informacje dla Polaków...

PILNE: Zabraknie węgla w całej Polsce?! Morawiecki ma złe informacje dla Polaków…

Podaj dalej

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji w Porcie Gdańsk wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji węglowej w naszym kraju. Czy faktycznie jest się czym martwić i niedługo będziemy mieli problem z importem węgla? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Zabraknie węgla w Polsce? Morawiecki ma ważną wiadomość dla Polaków

tani węgiel z tym wnioskiem
fot. Węglokoks

Premier Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że polski rząd uruchomił już import węgla z zagranicy. „Uruchomiliśmy import z zagranicy, między innymi przez Łotwę, Holandię, Belgię i Niemcy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy klęskę urodzaju. Węgiel jest dostępny i go mamy. Polska weszła w ciąg logistyczny, od importu przez przeładunek w portach takich jak ten w Gdańsku. Uruchomiliśmy import z zagranicy, między innymi przez Łotwę, Holandię, Belgię i Niemcy, i dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że ten węgiel jest dostępny i go mamy” – zaznaczył szef polskiego rządu.

W dalszej fazie swojej wypowiedzi Morawiecki zaznaczył, że dużym problemem dla Polaków był brak dostępu do węgla po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Podstawowym problemem Polaków był ten z dostępem do węgla po inwazji Rosji na Ukrainie. Dodatkowo, jego cena, czyli cztery tysiące za tonę, była przeszkodą. Dlatego podjęliśmy wówczas decyzję o wsparciu Polaków i to nam się udało. Nie można odcinać się od Rosji, zamykać polskich kopalni wedle wymagań Unii Europejskiej, i później się dziwić, że nie ma węgla. Polska ma węgiel, pracujemy 24 godziny na dobę. Niektóre place, wykorzystywane przez gminy, są pełne. Ci, którzy mówili, że węgla w Polsce nie będzie, dzisiaj mówią, że jest go za dużo. Chodzi nam o to, żeby cena była najniższa, obecnie poniżej dwóch tysięcy złotych. Wróciliśmy do ceny zbliżonej do tej sprzed inwazji Rosji na Ukrainę” – zaznaczył premier naszego kraju.

Morawiecki podkreśla, że Polaków czeka w tym roku trudna zima…

polski-wegiel-za-1400-zl-za-tone
fot. freepik

Na zakończenie swojego wystąpienia premier Morawiecki zaznaczył, że w jego opinii przed Polakami jednak trudna zima, która może przysporzyć nam wszystkim sporo problemów… „Przed nami trudna zima. Ta kalendarzowa się nie zaczęła, ale ta faktyczna puka do naszych drzwi” – zakończył Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News