PILNE: Wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Pamiętaj, by założyć opony zimowe! Inaczej czeka Cię duży mandat!

PILNE: Wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Pamiętaj, by założyć opony zimowe! Inaczej czeka Cię duży mandat!

opony zima zimowe letnie

Podaj dalej

Temat opon zimowych i tego, czy są obowiązkowe w danym kraju jest poruszany od bardzo dawna. W Polsce opony zimowe nie są co prawda obowiązkowe, lecz oczywiście wszystkim kierowcom rekomendujemy ich używanie w tym okresie, ze względu na bezpieczeństwo i szereg innych zagrożeń, jakie mogłyby się pojawiać w przypadku jazdy na letnich oponach po śniegu. W jakich krajach opony zimowe są jednak wymagane i co grozi za brak ich posiadania? Już wam tłumaczymy – a warto to przypomnieć w przypadku, gdybyście wybierali się samochodem na zagraniczne wojaże.

PILNE: Opony zimowe w niektórych krajach to obowiązek. Gdzie musisz je mieć?

Od grudnia kierowcy muszą mieć opony zimowe
fot. stock.adobe.com – bilanol

Opony zimowe w naszym kraju nie są obowiązkowe, jednak w przepisach jest wyraźny zapis, że zalecane jest ich używanie w dniach od 1 listopada do 1 kwietnia z powodu trudniejszej sytuacji na drogach. Wielu kierowców niestety nie stosuje się jednak do tego przepisu, co powoduje spore zagrożenie, zwłaszcza podczas trudnych warunków. A oprócz tego grozi to mandatem, gdy zdecydujemy się na podróż do innego kraju. Dlatego też warto wiedzieć w jakich krajach opony zimowe są absolutnie wymagane od wszystkich kierowców.

Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w aż 28 europejskich krajach. Zazwyczaj jest ona obowiązkowa od 15 listopada od 1 grudnia aż do końca lutego lub marca. Warto o tym pamiętać, by potem nie było zdziwienia, gdy funkcjonariusze tamtejszej policji każą wam zapłacić mandat za niedostosowanie się do obowiązujących tam przepisów. Jazda na zimowych oponach obowiązkowa jest w takich krajach jak Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Włochy, Słowenia, Słowacja, Czechy, Bośnia, Macedonia, Bułgaria, Mołdawia, Austria, Turcja, San Marino, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Chorwacja, Szwajcaria, Luksemburg, Liechteinstein, Niemcy, Rumunia, Serbia, Kosowo, Czarnogóra.

Opony zimowe są wymagane w zależności od danego kraju czy regionu. Zapoznaj się z tym przed wakacyjnym wyjazdem

opony zimowe wulkanizacja

Obowiązek posiadania opon zimowych w niektórych krajach zależy od konkretnego regionu. Warto się z tym zapoznać na stronach internetowych danego kraju, by potem nie było zaskoczenia. W przypadku braku posiadania opon zimowych w miejscach, gdzie są one wymagane, grozi nam bowiem spory mandat i dodatkowe punkty karne. A tego raczej każdy z nas wolałby uniknąć, zwłaszcza pod zagranicznych wycieczek, gdy celem tego typu pobytu jest jednak dobra zabawa i odpoczynek, a nie zamartwianie się o otrzymany mandat spowodowany nieznajomością przepisów. Bo mandat w przypadku braku opon zimowych może wynieść nawet 5 tysięcy euro!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News