PILNE: Wiemy, kiedy będzie tańsze paliwo w Polsce! Kierowcy długo czekali na tę wiadomość!

PILNE: Wiemy, kiedy będzie tańsze paliwo w Polsce! Kierowcy długo czekali na tę wiadomość!

diesel benzyna paliwo ceny paliw podwyżka zamieszki kradzieże

Podaj dalej

Wojna w Ukrainie w połączeniu ze zrezygnowaniem z korzystania z rosyjskiej ropy ma wpływ na stale rosnące ceny paliw. Jak długo będziemy musieli zmagać się jeszcze z podwyżkami cen na stacjach benzynowych? Ekspert e-petrol.pl dr Jakub Bogucki podczas rozmowy z Newsroomem WP podkreślił, że w jego opinii podwyżki na stacjach jeszcze trochę potrwają.

Kiedy będzie tańsze paliwo w Polsce? Eksperci szukają odpowiedzi na to pytanie

– Przed nami kilka mocno chwiejnych i niepewnych miesięcy z wysokimi cenami na stacjach – uważa Bogucki, odnosząc się do aktualnych cen paliwa, jakie są widoczne przy dystrybutorach na stacjach benzynowych w całym kraju.

Według danych BM Reflex ceny benzyny i LPG we wrześniu są aktualnie wyższe o 15-16 proc. rok do roku, natomiast diesel w tym samym czasie podrożał nawet o 42 procent! Dlaczego tak się stało? – Udział oleju napędowego z Rosji w krajowej konsumpcji był tak wysoki, że kiedy posiłkujemy się importem z innych kierunków, to dzieje się to po o wiele wyższych cenach. Im bliżej zimy, tym trudniejsza będzie sytuacja – tłumaczy Urszula Cieślak z BM Reflex.

Co dalej z cenami paliw w Polsce? Sytuacja jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać

Co dalej z cenami paliw? Dużo zależy od różnych czynników, na które niestety nie mamy wpływu. – Kolejna grupa odbiorców to budynki wykorzystujące olej do celów grzewczych, który ma zbliżone parametry do oleju napędowego. W sezonie grzewczym będzie się więc zwiększał popyt na jedno i drugie. Jesienią będziemy po szczycie zapotrzebowania na benzynę. W związku z rosnącymi wydatkami gospodarstwa domowe będą oszczędzały i im będzie zimniej, tym mniej będą korzystały z samochodu. Ceny mogą więc pozostać na tym niższym poziomie – podkreśla Cieślak.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News