PILNE: Węgiel za darmo dla Polaków! Każdy może się zgłosić, musicie spełnić jeden warunek!

PILNE: Węgiel za darmo dla Polaków! Każdy może się zgłosić, musicie spełnić jeden warunek!

kupiły węgiel a go mają

Podaj dalej

Wielu z was o tym nie wie, a warto o tym mówić. Niektórzy emeryci oraz renciści mogą liczyć na specjalny ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Jak złożyć wniosek o ekwiwalent pieniężny i o czym trzeba pamiętać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Węgiel za darmo dla Polaków! Co zrobić, aby go otrzymać?

wegiel pixabay
Pixabay/Ben Scherjon

Przedsiębiorstwo górnicze składa wniosek do ZUS przy ustaleniu prawa do ekwiwalentu, od razu po tym, jak ustali, czy dany emeryt lub rencista ma prawo do bezpłatnego węgla. Później we wniosku określana jest wysokość ekwiwalentu oraz czas jego przysługiwania. A całe świadczenie jest następnie wypłacane przez ZUS z dotacji budżetowej, a wypłata sama w sobie następuje wraz z pobieraną dotychczas emeryturą.

Wysokość ekwiwalentu dla danej osoby jest zależna od ogłoszonej ceny węgla. Jak to obliczyć? Obliczając wysokość ekwiwalentu należy pomnożyć ilość przyznanego węgla przez przeciętną cenę zbytu węgla, która jest ogłaszana w każdym roku przez ministra energii do 20 stycznia w „Monitorze Polskim”, o czym przypomina Super Express.

Ceny węgla cały czas rosną. Jak sobie z tym radzić?

Jak sami zatem widzicie – są sposoby na to, aby otrzymać darmowy węgiel, którego cena niestety cały czas idzie do góry. Trzeba jednak spełniać określone warunki, które dla większości z nas są aktualnie nieosiągalne… Trzeba liczyć, że sytuacja z węglem niebawem się unormuje, a ceny wrócą chociaż minimalnie do tych, które obowiązywały przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News