PILNE: Wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów! Ile od teraz zapłacimy za wykroczenia?! To kosmos!

PILNE: Wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów! Ile od teraz zapłacimy za wykroczenia?! To kosmos!

mandat-policja-predkosc

Podaj dalej

Od dłuższego czasu obowiązują nowe przepisy, na mocy których kierowcy płacą znacznie wyższe mandaty. Tego typu przepisy obowiązują również rowerzystów, którzy często nie zdają sobie o tym sprawy. Ile wynoszą aktualnie mandaty za poszczególne wykroczenia dla rowerzystów? Co się zmieniło w przepisach? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie rzecz jasna w naszym artykule. Zapraszamy!

Nowy taryfikator mandatów już działa! Ile zapłacimy za poszczególne wykroczenia?

mandaty kontrola policja

Z powodu wysokich cen paliwa coraz więcej kierowców decyduje się na rezygnację z dalszej jazdy samochodem i podejmuje decyzję o wybraniu rowera jako swojego środka komunikacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rowerzyści także od 1 stycznia 2022 roku muszą stosować się do nowego taryfikatora mandatów, o czym wielu z was zapomina. Jakie zmiany zostały prowadzone? Warto pamiętać, że aktualnie najwyższy mandat, jakim może zostać ukarany rowerzysta wynosi już 2500 złotych, co pokazuje, że nowe kary są niezwykle surowe i warto mieć tego świadomość.

W nowych przepisach zwrócono też uwagę na jazdę po alkoholu oraz zachowanie rowerzystów względem pieszych. Miejcie to na uwadze, by potem nie było zdziwienia, że na mandacie widnieje kwota liczona w tysiącach złotych, a nie tylko skromna „stówka”, do której byliście w przeszłości przyzwyczajeni.

Rowerzyści słusznie są aż tak surowo karani?

– W niektórych miastach rower stał się normalnym uczestnikiem ruchu. Są ulice ogólnodostępne, gdzie ruch rowerowy jest większy niż samochodowy, to natężenie rzędu trzech tysięcy rowerów na dobę. Są też miejsca, w których „święta wojna” rowerzystów z kierowcami i pieszymi trwa niestety w najlepsze. Patologią było utrzymywanie zdewaluowanych stawek sprzed kilkunastu lat. Podwyżka mandatów dla rowerzystów to słuszne rozwiązanie – mówi wiceprezes stowarzyszenia Miasta dla Rowerów – Marcin Hyła, cytowany przez TVN24.

A wy, co o tym sądzicie? Uważacie, że mandaty dla rowerzystów powinny być aż tak surowe? Dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News