PILNE: Unia Europejska zmienia przepisy! Polscy kierowcy będą masowo tracili prawo jazdy!

PILNE: Unia Europejska zmienia przepisy! Polscy kierowcy będą masowo tracili prawo jazdy!

prawo jazdy

Podaj dalej

Unia Europejska zamierza wprowadzić duże zmiany w przepisach, które dotyczą bezpośrednio prawa jazdy. Przepisy uderzą mocno w polskich kierowców, którzy będą mogli łatwiej niż wcześniej stracić ten dokument. Jakie dokładnie będą zmiany? Co konkretnie się zmieni? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie zamieścimy wszelkie informacje na ten temat.

Unia Europejska szykuje duże zmiany. Zmieni się tak naprawdę wszystko

Unia Europejska cały czas walczy o zmianę przepisów, aby bezpieczeństwo na drogach było jeszcze większe. W Polsce w 2023 roku, jak i w przyszłym mają zacząć obowiązywać kolejne zmiany wprowadzone przez władze w Brukseli. Jedną z nich jest możliwość zabierania prawa jazdy na terenie całej UE – zakazy prowadzenia aut mają być wzajemnie uznawane przez inne kraje Unii Europejskiej, co aktualnie nie obowiązuje w naszym kraju. Aby tak się jednak stało muszą najpierw zostać odpowiednio ujednolicone dopuszczalne zawartości alkoholu i narkotyków w organizmie poszczególnych kierowców.

W Unii jak na razie jest pod tym względem spory bałagan, bowiem na Słowacji jest wprowadzona chociażby całkowita abstynencja w chwili, a np. na Malcie można prowadzić auto mając we krwi 0,8 promila. To pokazuje jak bardzo sytuacja się różni w zależności od konkretnego regionu i czeka nas tutaj większe ujednolicenie przepisów.

Ujednolicenie przepisów jest potrzebne. Kiedy to nastąpi?

mandat policja kontrola drogowa
gov.pl

Unijne władze chcą też ułatwić zdobycie dokumentu prawa jazdy na terenie całej Unii Europejskiej. Oprócz tego elektroniczne prawo jazdy ma być ważne na terenie całej UE, a do tego rozszerzona ma zostać kategoria B. Limit ma wzrosnąć z 3,5 tony do 4,25 tony, jeśli chodzi o ciężkość prowadzonych pojazdów. Tym samym kierowcy dużych kamperów nie będą już musieli się martwić o wagę swojego pojazdu. A to nie koniec zmian, bo projekt tak naprawdę jest cały czas w budowie. Jak tylko wszystko zostanie już zatwierdzone, niezwłocznie was o tym poinformujemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News