PILNE: To koniec ery taniego LPG? Ekspert nie ma wątpliwości: "O tanim gazie musimy zapomnieć!"

PILNE: To koniec ery taniego LPG? Ekspert nie ma wątpliwości: "O tanim gazie musimy zapomnieć!"

autogaz lpg gaz

Podaj dalej

Tak jak informowaliśmy już was wcześniej na naszych łamach w środę o godzinie 8:00 do naszego kraju przestał płynąć gaz z Rosji. Kreml wstrzymał dostawy z powodu braku płatności w rublach. Zarządzający Polaris FIZ Dawid Czopek podczas rozmowy z Gazetą.pl wypowiedział się na temat aktualnych cen gazu.

To koniec ery taniego LPG? Niestety, wszystko to na to wskazuje – ekspert nie ma wątpliwości

gaz autogaz lpg nowe przepisy homologacja
fot. pixabay

Czy z powodu takiej decyzji ze strony Kremla musimy obawiać się wysokich cen gazu? Dawid Czopek nie ma wątpliwości i jednoznaczie podkreśla, że „o tanim gazie musimy zapomnieć przynajmniej na kilka najbliższych lat”.

– Oddzielając całą politykę, nie da się ukryć, że dostarczanie gazu do Polski z Rosji jest sposobem najtańszym. Tańszego sposobu w Europie nie ma. Wszystkie inne sposoby, jak sprowadzanie gazu skroplonego, na przykład z USA, wiążą się z wyższymi kosztam. Epoka taniego gazu jednak do nas powróci. Ale musimy na nią poczekać od 3 do 5 lat. Gazu łupkowego czy LNG jest dużo i będzie jeszcze więcej. Ale Europa musi liczyć się z kosztami. Wynikającymi również z konsekwencji tego, że przez dekady sprowadzała tani gaz – podkreślił Czopek w rozmowie z gazeta.pl.

Musimy przygotować się na podwyżki cen gazu, które potrwają przynajmniej kilka lat

autogaz lpg paliwo

Odcięcie od rosyjskiego gazu wymusi na naszym kraju oszczędności, które wyniosą jednak około 10-15 procent. Co to oznacza dla kierowców? Trudno powiedzieć, bo i tak ceny LPG od dłuższego czasu były wysokie. W najbliższym czasie nie ma zatem co się nastawiać na ich obniżenie – będzie niestety tylko drożej…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News