PILNE: To już pewne! Tarcza antyinflacyjna zostanie wprowadzona na dłużej! Czekają nas obniżki cen paliwa!

PILNE: To już pewne! Tarcza antyinflacyjna zostanie wprowadzona na dłużej! Czekają nas obniżki cen paliwa!

tankowanie diesla paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej wszyscy polscy kierowcy mogli poczuć sporą ulgę w swoim portfelu. Wszystko dzięki obniżeniu akcyzy, a w późniejszym czasie podatku VAT na paliwa. Niestety, nasza radość długo nie trwała, ponieważ z powodu wojny na Ukrainie, ceny paliw szybko wróciły „do starych cen”. Mamy jednak dla kierowców dobrą informacje.

PILNE: Tarcza antyinflacyjna zostanie z nami na dłużej? Wiele na to wskazuje!

Z najnowszych wieści z otoczenia rządu wynika bowiem, że bardzo możliwe jest przedłużenie działanie tarczy antyinflacyjnej, która jak dotąd była ustanowiona jedynie do lipca bieżącego roku. Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział podczas swojego wystąpienia w Sejmie, że z powodu dynamicznej sytuacji na rynku paliw, możliwe jest wystosowanie decyzji o wydłużeniu tarcz antyinflacyjnych. A to oznaczałoby obniżenie w dalszym ciągu podatku VAT, akcyzy na energię elektryczną, paliwa i gaz.

– Ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy sytuacja jest trudna; rząd może odpowiednio zareagować, jeśli chodzi o zmiany lub wydłużenie działania tarcz. Jeśli idzie o oszczędności w budżetach z tytułu tarcz antyinflacyjnych, to ich wartość się nie zmienia i można je oszacować na 13,8 mld zł. Przypominam, że dodatkowe oszczędności będą wynikać z obniżki stawek akcyzy i wyniosą 1,167 mld zł. Łącznie więc te obniżki stawek od momentu wprowadzenia pierwszej tarczy do 31 lipca, do kiedy wprowadzone zostały obniżki VAT, będzie to 13,8 mld zł – powiedział Piotr Patkowski podczas swojego czwartkowego wystąpienia w Sejmie.

Aktualnie tarcze obowiązują do końca lipca. Czekamy na ich przedłużenie

diesel ceny paliw tarcza rządowa
fot. pixabay

Przypomnijmy, że pierwsza tarcza antyinflacyjna, która dotyczyła obniżek stawek akcyzy na paliwa została wprowadzona pod koniec ubiegłego roku. W lutym z kolei wprowadzono drugą tarczę, która związana jest już bezpośrednio z redukcją podatku VAT. Obie tarcze mają działać do 31 lipca 2022 roku. Jak widać jednak, rząd już teraz zastanawia się nad przedłużeniem działania tarcz w trosce o portfele obywateli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News