PILNE: To już pewne! 14 mln złotych na dodatek węglowy! Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

PILNE: To już pewne! 14 mln złotych na dodatek węglowy! Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

PILNE: To już pewne! 14 mln złotych na dodatek węglowy! Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Podaj dalej

Dodatek węglowy był niezwykle popularnym świadczeniem w 2022 roku, które polegało na jednorazowej wypłacie w wysokości 3000 złotych gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Wiele osób czeka na dodatek węglowy w 2023 roku. Ile będzie on wynosił? Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy? Jak to wszystko wygląda od strony formalnej? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

14 mln na dodatek węglowy! To ogromne pieniądze, które Polacy otrzymają na walkę z kryzysem

odejście od węgla
Pixabay

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Sochaczewa w ostatnim czasie podsumował jak wyglądał program przyznawania dodatku węglowego w ich mieście w roku ubiegłym. Oczywiście, chętnych nie brakowało do otrzymania dodatkowych pieniędzy, a ratusz przeżywał spore oblężenie.

– Program jest już zamknięty, ale myślę że był bardzo korzystny dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla wszystkich osób, które swoje domostwa ogrzewają węglem. Program trwał blisko siedem miesięcy. Ustawa o dodatku węglowym weszła w życie 12 sierpnia ubiegłego roku, a potem wchodziły kolejne nowelizacje. Mój wydział zajmował się kompleksowo rozpatrywaniem tych wniosków. A przyjęliśmy ich bardzo dużo, bo 6,5 tysiąca. Do mieszkańców trafiła łączna kwota prawie 14 milionów złotych. Pierwsze dodatki wypłacane były pod koniec września ubiegłego roku – powiedziała naczelnik wydziału Joanna Kamińska, cytowana przez tusochaczew.pl.

Na początku wprowadzenia dodatku węglowego Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Sochaczewie przeżywał prawdziwe oblężenie, któremu trudno było zaradzić.

Dodatek węglowy jest bardzo popularny wśród Polaków. Ile wyniesie świadczenie w 2023 roku?

piec kontrola dron dym komin urzędnicy mandat kontrole
fot. pixabay

– Pamiętam, że gdy ruszyło przyjmowanie dokumentów, to do urzędu każdego dnia wypływało takich wniosków ponad 300 – 400 dziennie. Wynikało to z fakty, że w sierpniu, gdy weszła ustawa dodatek należał się każdemu gospodarstwu. Po nowelizacji z 20 września, z jednego adresu można było otrzymać tylko jeden dodatek. Nie było to do końca dobre, bo były przypadki, że faktycznie pod jednym adresem mieszkało kilka rodzin. 3 listopada była kolejna zmiana i na po podstawie wywiadu środowiskowego można było przydzielić więcej dodatków w tej samej lokalizacji – dodaje Kamińska.

Póki co nie wiadomo, czy dodatek węglowy będzie jednak wypłacany w 2023 roku. Decyzję w tej sprawie jeszcze dopiero zostaną podjęte. Wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji na rynku, w związku z czym nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News