PILNE: Ten przepis jest niezgodny z konstytucją! Kierowcy będą mogli się odwołać od mandatów?

PILNE: Ten przepis jest niezgodny z konstytucją! Kierowcy będą mogli się odwołać od mandatów?

podwojny mandat policja

Podaj dalej

W ostatnim czasie mieliśmy sporo zmian w przepisach ruchu drogowego, przez co niektórzy kierowcy mieli problemy żeby się w tym wszystkim odnaleźć. W ostatnich dniach Sejm poinformował także, że w jego opinii zatrzymanie prawa jazdy jest niekonstytucyjne. Czy w związku z tym można spodziewać się zniesienia tego przepisu? Tego dowiecie się w naszym artykule, sprawa wygląda na bardzo poważną!

Przepis o zatrzymaniu prawa jazdy jest niezgodny z konstytucją! Co dalej z kierowcami?

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

Od jakiegoś czasu kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h mają zatrzymywane prawo jazdy przez starostę na okres trzech miesięcy, a oprócz tego są karani dosyć wysokim mandatem karnym. Sejm uważa jednak, że ten przepis jest niezgodny z konstytucją i narusza zasadę lojalności państwa wobec obywateli.

Prezes Sądu Najwyższego – Małgorzata Manowska skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą, na podstawie których starosta wydaje decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Manowska jest zdania, że przepis ten stanowczo narusza zasady wobec obywateli, prawo do sprawiedliwego procesu oraz zasadę dwuinstancyjności postępowania.

Sejm interweniuje w sprawie przepisu o zatrzymania prawa jazdy. Czekamy na kolejne informacje

prawo jazdy policja
gov.pl

Zarzuty Manowskiej zostały potwierdzone przez marszałka Sejmu, który uważa, że ten przepis ma charakter nie tylko prewencyjny, ale i również represyjny, o czym donoszą Moto Fakty. Można zatem w najbliższych tygodniach spodziewać się sporej burzy w tej temacie, no i decyzji, na które wielu kierowców będzie czekało z wypiekami na twarzy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News