PILNE: Tani węgiel na horyzoncie! Ceny spadną nawet o 60 procent, jak go dostać?

PILNE: Tani węgiel na horyzoncie! Ceny spadną nawet o 60 procent, jak go dostać?

PILNE: Tani węgiel na horyzoncie! Ceny spadną nawet o 60 procent, jak go dostać?

Podaj dalej

Rosja w ostatnim czasie sprzedaje znacznie mniej węgla innym krajom. Jest to rzecz jasna zrozumiałe z racji wojny w Ukrainie. Mimo tego kraj dowodzony przez Władimira Putina szuka aktualnie zbytu na jedną trzecią całego swojego eksportu. Rosja oferuje węgiel w atrakcyjnej cenie, która jest nawet o 60 procent niższa od tej rynkowej.

Tani węgiel z Rosji jest do kupienia. Ceny są niższe nawet o 60 procent

Z danych przedstawionych przez Metal Expert wynika, że eksport rosyjskiego węgla spadł w okresie od stycznia do września o 7,5 procenta. Zostało to spowodowane głównie ograniczeniem dostaw węgla energetycznego do Azji. Dostawy na tamtejszy rynek spadły o 12 procent, przez co Rosja ma sporo węgla, który chciałaby sprzedać w atrakcyjnej cenie.

Zainteresowane dywersyfikacją dostaw z Rosji są Chiny, które chętnie nabyłyby węgiel w atrakcyjnej cenie od Rosjan. Kraj Putina nie ujawnia jednak oficjalnie dokładnych statystyk co do eksportu energii. Jedynym rosnącym aktualnie rynkiem dla węgla z Rosji jest Ameryka Południowa, ale ilości węgla sprzedawane w tamtejszym regionie są o wiele niższe niż w Azji i w Europie.

Sytuacja na rynku europejskim jest bardzo trudna

dodatek węglowy węgiel dopłata świadczenie dofinansowanie
Pixabay

Trzeba przyznać, że sytuacja na rynku węglowym jest bardzo trudna. Ceny za ten surowiec cały czas idą do góry i niewiele wskazuje na to, aby kraje europejskie w najbliższym czasie mogły nabyć ten surowiec po niższych cenach. Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i z utęsknieniem poczekać na nieco lepsze czasy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News