PILNE: Straż graniczna ma nowe uprawnienia! Kierowcy o tym zapominają i dostają 2500 zł mandatu!

PILNE: Straż graniczna ma nowe uprawnienia! Kierowcy o tym zapominają i dostają 2500 zł mandatu!

kontrola graniczna

Podaj dalej

Kierowcy od dłuższego czasu muszą uczyć się nowych przepisów, które co jakiś czas ich zaskakują. Wkrótce nowe uprawnienia padną także łupem Straży Granicznej, która tym samym będzie mogła karać kierowców mandatem, wystawionym na kwotę nawet 2500 złotych. W jakich sytuacjach strażnicy będą mogli go wystawić? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Straż graniczna dostanie nowe uprawnienia. Kierowcy będą musieli uważać na mandaty!

Granice UE pozostaną otwarte dla podróży służbowych
fot. Straż Graniczna

W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zajęło się opracowaniem specjalnego projektu rozszerzenia uprawnień Straży Granicznej. Resort chce wprowadzenia zmian, na mocy których funkcjonariusze mogliby karać kierowców w 5 sytuacjach, które cytuje serwis Interia. Mowa tutaj o:

  • spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skutek niezachowania należytej ostrożności (art. 86 § 1 Kw) – mandat 2500 zł (recydywa 5 tys. zł),
  • nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu i innych zachowaniach naruszających prawa pieszych – (art. 86b § 1 i 2 Kw) – mandat 1500 zł (recydywa 3 tys. zł),
  • naruszeniu zakazu wyprzedzania – 1000 zł (art. 92b Kw ) – mandat 1 tys. zł
  • nieuprawnionym oznakowaniu pojazdu jako uprzywilejowanego (art. 96a § 1 i 2 Kw) – areszt 14 dni lub grzywna,
  • objeżdżaniu zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe (art. 97a Kw) – 2000 zł (recydywa – 4 tys. zł).

Kierowcy, musicie mieć się na baczności – straż graniczna będzie mogła was solidnie ukarać

Jak sami zatem widzicie, straż graniczna może uzyskać spore uprawnienia, których kierowcy będą musieli się nauczyć. Jak na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy strażnicy będą mogli wystawiać wyżej wspomniane mandaty. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ich przyjęcia. A kiedy to nastąpi? Tego zapewne dowiemy się już niebawem!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News