PILNE: Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 78? Możesz mieć poważne kłopoty!

PILNE: Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 78? Możesz mieć poważne kłopoty!

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

W ostatnim czasie kierowcy często sprawdzają swoje prawo jazdy. Nic dziwnego – nie brakuje bowiem artykułów, w których pojawiają się różne informacje dotyczące uprawnień kierowców wynikających z posiadanych przez nich dokumentów. Zastanawiacie się, co oznacza kod 78 wpisany w prawie jazdy? Jeśli tak, to w naszym artykule poznacie wyczerpującą odpowiedź na ten temat.

Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 78? Możesz mieć kłopoty!

egzamin prawo jazdy
fot. pixabay

Kod 78 w prawie jazdy oznacza, że dany kierowca uzyskał dokument umożliwiający mu poruszanie się po drogach samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Tego typu pojazdy nie mogą być wyposażone w sprzęgło ani dźwignie ręczną dla pojazdów kategorii AM i A1. Dopuszczalna masa całkowita takiego samochodu może wynosić z kolei maksymalnie 3,5 tony.

Jeśli zrobicie prawo jazdy na automat nie będziecie mogli poruszać się po drodze samochodami z manualną skrzynią biegów. W waszym prawie jazdy pojawi się z kolei oznaczenie B78 – ten kod oznacza, że uzyskaliście dokument z uprawnieniami na automat. Warto o tym pamiętać, ponieważ później niektórzy kierowcy są mocno zdziwieni podczas kontroli policyjnych i mandatów, które otrzymują za niewłaściwe korzystanie ze swojego prawa jazdy.

Kierowcy popełniają ten prosty błąd, a potem są zdziwieni przy okazji policyjnej kontroli

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

Dlatego jeśli wiecie, że w przyszłości będziecie chcieli poruszać się po drogach autem z manualną skrzynią biegów, nie idźcie na łatwiznę. Egzamin na prawo jazdy z automatem jest łatwiejszy, jednak później powoduje wiele ograniczeń i utrudnień, jeśli będziecie chcieli poruszać się innymi pojazdami. Miejcie to na uwadze, by później nie było zdziwienia przy policyjnej kontroli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News