PILNE: Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 01.06? Jeśli tak, masz ogromne problemy!

PILNE: Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 01.06? Jeśli tak, masz ogromne problemy!

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Wiele osób, które posiada prawo jazdy nie jest świadoma, że w tym dokumencie wpisane są pewne cztery cyfry jako kod, które mają ogromne znaczenie. Mowa tutaj bowiem o tym, że to te liczby decydują o tym, czy prawo jazdy danego kierowcy jest ważne. Jeśli tego nie dopilnujemy grozi nam nie tylko ogromny mandat, ale także utrata uprawnień do prowadzenia samochodów. Jak zatem o to odpowiednio zadbać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Masz kod 01.06 w swoim prawie jazdy? Jeśli tak, to grozi ci ogromny mandat. Musisz uważać!

Kurs na prawo jazdy z rodzicem
fot. stock.adobe.com – RomanR

Zastanawiacie się zapewne, kiedy w prawie jazdy wpisany jest kod 01.06. Mianowicie jest on wpisany wtedy, kiedy kandydat na kierowcę podczas badań lekarskich będzie miał wykrytą przez lekarza wadę wzroku. Wówczas taki kod pojawia się w prawie jazdy w rubryce 12, na co zawsze zwracają uwagę funkcjonariusze policji podczas kontroli drogowych. Warto zatem przywiązać do tego odpowiednią wagę.

W praktyce kod 01.06 wpisany do prawa jazdy oznacza, że kierujący pojazdem podczas wsiadania do samochodu musi mieć założone okulary lub soczewki. Jeśli taka osoba siądzie za kierownicę, policja może uznać, że dany kierowca prowadzi auto bez uprawnień, ponieważ jest to niezbędny warunek przy osobach, które mają taki kod wpisany do swojego prawka.

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy w poszukiwaniu kodu 01.06

prawo jazdy parkowanie więzienie pozbawienie wolności fałszywy dokument
fot. pixabay

Jeśli macie wpisany kod 01.06. do prawa jazdy i jeździcie bez okularów, grozi wam mandat karny w wysokości 1500 złotych, co jest kwotą minimalną. Maksymalny mandat wynosi nawet 5 tysięcy złotych, w związku z czym warto stosować się do tych przepisów i dokładnie sprawdzić prawo jazdy, czy nie macie przypadkiem wpisanego takiego kodu do swojego dokumentu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News